Zopár zlatých pravidiel na cesty. Pomôžu nielen deťom ;-)

Keď boli deti malé, trvalo im asi 2 dni, kým sa na nové prostredie adaptovali. Mne tiež. Bez ohľadu na to, či sme išli k starým rodičom, kde to už poznali, alebo na neznáme miesto. Prvé dni bol problém so spánkovým režimom, s jedlom… Vždy som nejako očakávala, že to bude inak. Nebolo. Jednoducho som si na to zvykla.

Pozrime sa spolu na zlaté pravidlá na dlhšie cesty v lete a aj v zime sú takéto:

–  Buďte flexibilní a nemajte negatívne očakávania – flexibilne prispôsobte cestu podľa toho, ako vám to ide. Toto viete využiť najmä pri ceste autom. Nemajte negatívne očakávania, že cesta bude zlá, lebo taká potom aj bude. Myšlienky nakoniec ovplyvnia vaše správanie a aj správanie detí.

Balenie si nenechávajte na poslednú chvíľu – aj keď niekedy čas nepustí. Spravidla ste potom unavení a vystresovaní pred cestou. Čo môžete, nabaľte skôr. Tesne pred cestou dobalíte len nevyhnutné veci ako jedlo, kozmetiku a podobne. Pripravte si zoznam, aby ste na nič nezabudli.

Snažte sa vyhnúť kolónam a neprejazdným úsekom na ceste – trasu si vopred dôkladne naplánujte. Radšej kolónu obíďte po vedľajších cestách. Nie je nič horšie, ako ostať s dvoma malými deťmi visieť v dvojhodinovej kolóne, minie sa vám voda, niekomu z posádky treba ísť na toaletu a vonku je 35 °C.

traffic-843309_640

Pripravte na cestu dostatok jedla, vody a zábavy – knižky, postavičky, bábiky. Chlapci ocenia postavičky svojich hrdinov alebo väčšie legové kocky. Môžete kúpiť na cestu nejakú novú vychytávku, na ktorú sa deti budú tešiť. Nedávajte im ju už na začiatku cesty, až po niekoľkých hodinách.

Na začiatku cesty nechajte deti pozorovať okolie, rozprávajte si príbehy o poliach, na čo sú dobré traktory, čo vozia nákladné autá a podobne. Nemiňte si žolíky hneď na začiatku. Môžete v aute pozerať rozprávky na prehrávačoch na to určených. Nám sa však osvedčilo nepúšťať ich celú cestu. Deti to prestane baviť, stratia pozornosť a často skončia s bolesťou hlavy.

Striedajte obdobia hovorených príbehov, hrania sa s hračkami, pozerania rozprávok, spievania a púšťania obľúbených pesničiek s len takým ničnerobením – pozorovaním okolia. Rozmyslite si, či chcete, aby si deti so sebou do auta vzali muzikálne hračky. Niektorých šoférov to môže rozptyľovať a znervózňovať.

Prestávky aspoň každé dve hodiny, v prípade bábätiek aj častejšie, sú nevyhnutné pre vás aj deti. Prispôsobte prestávky aktuálnej situácii a veku dieťaťa. Robte radšej dlhšie prestávky ako veľa malých. Spravidla sa deti potrebujú vybehať, prísť na iné myšlienky. Následne sú pokojnejšie ako pri krátkych a častých prestávkach.

Dodržujte pitný režim – deti sú náchylnejšie na dehydratáciu ako dospelí. Toto platí najmä pri letnom cestovaní, keď je von poriadne teplo.

zebras-606867_640

Cestovanie v lete – v tomto čase je veľmi dôležitý pitný režim. Pozor na veľmi silno pustenú klímu v aute. Deti z toho zvykne bolieť hlava. Robte preto prestávky. Keď je von teplo, nemusíte mať zbalených a nachystaných veľa vrstiev oblečenia ako je to pri zimnom cestovaní. Deti sa ľahšie vybehajú počas prestávok.

Cestovanie v zime – ste oslobodení od klimatizácie. Menším deťom a bábätkám musíte nachystať oblečenie predtým, ako vystúpia z auta do zimy.

Dbajte na bezpečnosť – správne osadená autosedačka a správne pripútané dieťa. Pred cestou si doprajte oddych.

Nevoľnosť počas cesty – už pred cestou nedávajte deťom jesť ťažké jedlá. Počas cesty im tiež nedovoľte extrémne sa napchávať sladkosťami alebo sladenými nápojmi. Nevoľnosť môže prísť v akomkoľvek veku a dopravnom prostriedku. Príčinou môže byť jedlo, nevhodné nápoje, nevetraný priestor, veľké teplo, únava, kľukaté cesty, hojdanie lode. V prípade cestovania autom po kľukatých cestách pootvorte okno a častejšie zastavte. Skôr ako by dieťaťu prišlo úplne zle. Môžete sa vyzbrojiť aj liekmi, dodržujte však odporúčané dávkovanie vzhľadom na vek.

Pripravte sa na dlhšiu cestu vopred – ak chcete prvýkrát vyraziť na celodennú cestu a vaše dieťa cestovalo nanajvýš do obchodu a naspäť, skúste si predtým radšej kratšie výjazdy za rodinou alebo na chatu. Budete mať možnosť lepšie pripraviť seba i dieťa na dlhšiu cestu.

Adaptácia v cudzom prostredí – vyberajte sa s deťmi na miesta, ktoré sú aspoň z časti prispôsobené deťom. Malé deti neocenia celodenné túlania sa po pamätihodnostiach alebo 5 fakultatívnych výletov počas jedného týždňa. Môže sa stať, že aj napriek tomu, že budete mať zaplatenú dovolenku all inclusive, budú deti celý týždeň jesť len rožky s maslom a ryžu.

Nepredvídateľné choroby pred cestou – môže sa stať, že dieťa tesne pred cestou ochorie. Je preto lepšie vyberať si taký druh dovolenky, kde budete môcť aspoň deň nástupu posunúť, aj keď prípadne zaplatíte jednu noc navyše alebo storno poplatok. Preto radšej preferujem dovolenky, ktoré si nemusíme rezervovať pol roka dopredu, ale podľa aktuálnej situácie v rodine len pár dní alebo týždňov vopred.

doctor-1015624_640Lekárnička na pobyt – bude mať asi veľké rozmery. Vezmite všetko, čo vám napadne. V cudzom prostredí, najmä v lete, keď je teplo a vlhko a máte za sebou cestu v klimatizovanom aute alebo lietadle, vás môžu prekvapiť teploty, bolesti uší, hrdla alebo črevné virózy. Počítajte aj s mastičkami na kožu v prípade potničiek, plesní, popálenín a, samozrejme, opaľovacie krémy (v lete aj v zime). Pribaľte aj dezinfekčný roztok, leukoplasty a obväz.

Výber destinácie – pri malých deťoch platí, že sa vyberajte radšej do bližších destinácií s podobnou klímou, stravovacími návykmi a hygienickými zásadami, ktoré sú podobné tým našim. Určite neoceníte celotýždňové naháňanie miestnych lekárov v prípade dehydratácie a silných viróz. Ak budete odkázaní na spiatočný let, bude to o to komplikovanejšie.

Kontaminovaná voda, otravný hmyz a časový posun k pohode nepridajú.

V prípade letných dovoleniek berte na zreteľ vek dieťaťa a miesto pobytu. Väčšinu času s bábätkami strávite asi kŕmením, prebaľovaním a uspávaním. Dieťa, ktoré štvornožkuje alebo sa zoznamuje s chôdzou, bude mať piesok na pieskovej pláži rozhodne všade, kde si len viete predstaviť. Asi nepoteší, keď nakoniec budete musieť sedieť v izbe, kde je na zemi koberec. Vyberte si destináciu priateľskú k deťom.

V prípade zimných dovoleniek počítajte s tým, že s malým dieťaťom bude musieť byť vždy jeden z rodičov alebo opatrovník. Ten druhý si môže ísť zalyžovať. Oceníte detský kútik v hoteli alebo apartmáne. Také malé dieťa nevydrží v mrazoch von celý deň.

Ak si chcete o cestovaní s malými deťmi prečítať viac, môžete tak urobiť v ebooku o cestovaní s malými deťmi, ktorý si môžete stiahnuť na tejto stránke >>

DSCF3575

Nech sa vám dobre a často cestuje spolu 😉

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre