Sneh, slnko a inverzia – za horizontom nezastavuj

Pred niekoľkými dňami som bola s deťmi lyžovať v Rakúsku – v mini stredisku medzi Semmeringom a Stuhleckom: Schmoll lifte.  Boli sme tam pár krát aj minulú sezónu. Keď som na nich sama viem, že deti sa mi tam neroztratia na svahu, všetci tam jazdia pomalšie, nie je preplnené a aj cenová politika je prispôsobená rodinám s deťmi.

Slnko, sneh a inverzia

V zime som z nejakého zázračného dôvodu kvôli snehu a lyžovaniu ochotná cestovať aj dve hodiny autom tam a späť a urobiť to s obrovskou radosťou. A niekedy nabaliť lyže aj v lete, ako kvôli letnej lyžovačke na ľadovci na talianskom Stelviu (článok o letnej lyžovačke nájdete tu >>).

Vyšlo všetko a našli sme všetko, čo sme hľadali: SNEH, SLNKO aj INVERZIU. To sú niektoré z dôvodov, prečo ma to na svahy stále ťahá.

Sneh, slnko a inverzia v Schmoll lifte

Sneh, slnko a inverzia v Schmoll lifte

Schmoll lifte je mini stredisko pre rodiny s malými deťmi alebo začiatočníkov. Občas sa stane, že niekto spadne na svahu alebo na vleku. Keď spadne na vleku, vlekári ochotne zastavia celý vlek, kým sa malý lyžiar bezpečne nepoprevracia na trati a podarí sa mu postaviť. Keď niekto spadne na svahu, väčšinou sa nájde nejaký pomocník, ktorý sa zastaví, podá palicu alebo pomôže vstať.

Naučiť sa lyžovať je super. Mňa to takto chytilo v detstve a doteraz nepustilo. Lenže zase raz som si tam uvedomila aj ďalšie veci: jedna vec je vedieť lyžovať a druhá vedieť nepísané pravidlá, ktoré na žiadnej tabuli o bielom kódexe v lyžiarskom stredisku nie sú.  Nechcem byť teatrálna, ale je to ako jazdiť autom hore dole po ceste a vykašlať sa na semafor, pruhy alebo prednosť ostatným.

Nezastavuj za horizontom, nemusí sa to vyplatiť

Keď som písala Skibook pre deti a vytvárali sme Omaľovánky pre malých lyžiarov, venovali sme sa tam aj situáciám a správaniu, ktoré som si na na svahoch s deťmi všimla. Niektoré z nich je dobré vysvetľovať dookola už v začiatkoch, lebo pozorovaním by sa to učili dosť dlho a za ten čas by to nemuselo dopadnúť najlepšie.

Niekedy tieto veci na svahoch robia aj dospelí. Vy, čo čítate tento článok medzi nich určíte nepatríte 🙂

Aby som sa už nekrútila okolo horúcej kaše sú to napríklad tieto:

  • za horizontom na zjazdovke nezastavujem. Pre tých, čo idú zhora by som bola nemilým prekvapením, ktorému sa už nemusia stihnúť vyhnúť,
  • zastavujem na kraji zjazdovky tam, kde som viditeľná, že stojím,
  • deti a začínajúci lyžiari majú niekedy dosť nepredvídateľnú trajektóriu, aj keď na nich celý čas môžete pokrikovať, že majú robiť oblúčiky. Predvídanie toho nepredvídateľného sa vyplatí.

A prečo píšem tieto riadky? Nie preto, aby som niekomu kázala ako má čo robiť. Na to nemám vôbec odvahu. Viem však, že niekedy pri nedodržaní iba týchto troch odrážok, to už na svahoch dopadlo fatálne. A vždy ma pri takejto správe zamrazí. A my chceme, aby nám na zjazdovkách bolo všetkým DOBRE 🙂

Ak chcete naučiť deti zopár takýchto múdrostí hravou formou, môžete sa pozrieť na detské omaľovánky, ktoré sú vytvorené pre malých lyžiarov po lyžovačke alebo pred ňou:

My sme sa pred pár dňami vrátili z lyžovačky so 14-deťmi – cieľom boli Beskydy v Česku. Keďže asi pre polovicu detí to boli úplné začiatky na lyžiach, postupne prichádzali otázky na zaobstaranie výstroja, lyžiarske školy, do ktorého z týchto stredísk ísť, koľko to bude stáť, koľko vydržia, ako ich učiť, lebo minulý rok inštruktora nechceli a veľa ďalších…

Skibook pre deti, podľa ktorého sme to v Česku zase raz praktikovali my 🙂

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre