O alpských horských prechodoch – nad výškových 2000 motorkami, bicyklami aj autami

Čertovica, Šturec, Donovaly, Branisko, Kopanec a najvyššie položená cesta k vysielaču na Kráľovej holi – to sú niektoré naše slovenské. Čo takto autom, motorkou alebo bicyklom vystúpať nad 2000 m.n.m., podrkotať si v lete zubami, užiť si nádherné výhľady a z týchto výšok zísť za pár hodín kľudne aj k moru. Tento článok je o niektorých horských prechodoch v Európe (informácie a odkazy sú aktualizované pre leto 2018).

Ak chcete zájsť ešte ďalej, a ísť v lete na lyže, všetky články o zasnežených ľadovcoch v lete, letnej lyžovačke a aj rozhovor s celoročným alpským lyžiarskym inštruktorom Patrickom nájdete na tomto blogu v kategórií článkov o letnej lyžovačke tu >>

Alpské horské prechody ponúkajú naozaj neskutočné scenérie hôr, lesov, skalísk a vo väčšine prípadov aj letného snehu. Serpentíny, ktoré vás vyvezú na vrchol každého z nich vám vezmú dych. Na niektorých z nich, aj keď sedíte v aute, môžete chytiť až závrate.

Sú to tiež cesty vyhľadávané motorkármi a cyklistami z Európy, a aj z celého sveta. Cez niektoré z týchto horských prechodov prechádzajú aj pretekári napr. z Giro d’Italia. Z horských prechodov sa môžete za pár hodín jazdy dostať k moru.

Cesta pod Grossglockner

V nemčine je to Großglockner-Hochalpenstraße (mapu nájdete tu >). Je to cesta, ktorá je pomenovaná podľa najvyššieho rakúskeho vrchu Grossglockner (3798 m.n.m.), na ktorý sa vám z tohto horského prechodu naskytnú neskutočné výhľady.

Großglockner-Hochalpenstraße vás z Brucku v doline Salzachu vyvezie do výšky 2504 m.n.m na Hochtor Pass. Centrálnym bodom s výhľadom na ľadovec Pasterze Glacier – s úžasnou ľadovcovou morénou balvanov a skál, o ktorej som sa učila svojho času na geografii – je horská chata Glocknerhaus a Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Je to turistické centrum v nadmorskej výške 2369 m.n.m. Ale vidieť ľadovcovú morénu na živo? Stojí naozaj za to.

Cesta pod Grossglockner je spoplatnená mýtom. Jednodenný prejazd pre motorku je za 26 Eur a pre auto za 36 Eur (v čase písania tohto článku). Lístky sa dajú kúpiť vopred online, no tiež na mieste pod prechodom. Všetky informácie nájdete tu >>

Vyzerá to tam takto:

Grossglockner

Grossglockner

Grossglockner

Grossglockner

Passo Stelvio

Stelvio som už spomínala vo viacerých článkoch, keďže tento horský prechod vedie priamo na ľadovec k lyžiarskemu stredisku, ktoré je otvorené IBA v lete. V lete tam trénujú športovci z celého sveta a každú chvíľu na svahu počuť povely v inom svetovom jazyku. Články o letnom lyžovaní a aj o Stelviu nájdete v kategórií o letnej lyžovačke na tomto blogu tu >>

Ak však chcete ísť na Stelvio bez lyží, tu sú informácie o tomto horskom prechode.

Passo Stelvio je na hraniciach Talianska a Švajčiarska. Je to najvyšší spevnený horský prechod vo východných Alpách  (2757 m.n.m.) a druhý najvyšší  spevnený prechod v celých Alpách, hneď po Col de l’Iseran (2770 m.n.m. vo Francúzsku). Passo Stelvio sa nachádza v časti Álp zvaných Ortler.

48 serpentín zo smeru južného Tirolska z dedinky Trafoi a 34 serpentín z opačnej strany od Bormia. Kým sa tam dostanete, „musíte“ zvládnuť okrem serpentín aj nádherný výhľad na Národný park Ortler Stelvio. Cesta je dlhá 49 km, sklon 7 až 15 stupňov, známa aj ako veľká výzva pre cyklistov. Motorkári si tu s radosťou prídu na svoje.

Plánovanie výstavby tejto cesty začalo ešte v roku 1820 za vlády Cisára Franza Josepha a dokončená bola takmer o 100 rokov neskôr iba so 6 ročnou výstavbou v roku 1926 – považuje sa za priekopnícku výstavbu vysokohorských ciest.

Informácie o Stelviu nájdete tuto http://www.stelvio.net .

Prejazd cez Stelvio nie je spoplatnený. Platia tam však obmedzenia v dĺžke a šírke vozidla. Aj keď tam môžete stretnúť talianske medzimestské autobusy, ktoré doteraz nerozumiem ako, sa na tej úzkej ceste dokážu navzájom obísť (aj na jednej fotke nižšie).

Fotky zo Stelvia:

Passo Stelvio

Passo Stelvio

Passo Stelvio

Passo Stelvio

Passo Stelvio

Passo Pordoi

Passo Pordoi je jedným z horských prechodov, ktoré obkružujú v zime dobre známu Sella Rondu. Toto je ale miesto, kde je krásne ísť nielen v zime, ale aj v lete. Spolu s ďalšími troma horskými prechodmi – Passo Sella, Passo Gardena a Passo Campolongo – vytvára Passo Pordoi okruh okolo Sella Rondy.

Passo Pordoi nájdete v talianskych Dolomitoch medzi dedinkami Arraba a Canazei. Obe tieto horské mestečká sú v zime ústrednými výhodiskovými bodmi lyžiarskeho strediska Arraba s ľadovcom Marmolada a lyžiarskeho strediska Val di Fassa. Najvyšší bod Passo Pordoi je vo výške 2239 m.n.m.

Z Passo Pordoi vás za pár minút vyvezie lanovka na neskutočne krásne miesto Sass Pordoi – vyhliadka, ktorej hovoria „terasa v Dolomitoch“. Vyzerá to tam ako na nejakej vzdialenej planéte. Lanovka však premáva len v letných mesiacoch – od mája do konca októbra. V zime sa hore nedostanete.  Viac o Passo Pordoi aj o Sass Pordoi je tu >>

Fotky z Passo Pordoi a Sass Pordoi:

Passo Pordoi z terasy Dolomitov

Passo Pordoi z terasy Dolomitov

Sass Pordoi – terasa Dolomitov

Sass Pordoi – terasa Dolomitov

Marmolada zo Sass Pordoi

Informácie o všetkých možných horských prechodoch, ich zoznam podľa krajín a aj výšok môžete nájsť napríklad tuto na wikipedii >>

Pre motorkárov, cyklistov a aj cestovateľov na autách, ktorí sa v lete na lyže necítia, mám ešte jeden tip na rakúske cesty a horské prechody. Na tejto stránke sú spracované kratšie aj dlhšie okruhy cez Rakúsko a Alpy, na ktorých sú najmä motorkári vítaní: Motorrad.kaernten.at

My by sme radi tento rok išli na rumunský horský prechod  Transfăgărășan. Keď motyka správne vystrelí, vydáme sa v jeho ústrety karavanom a aj s deťmi o pár týždňov.

Krásne horské a lyžiarske, letné aj zimné cesty…

P.S. 2018 – Motyka vystrelila a Transfăgărășan a aj Balkán sme minulý rok úspešne prešli aj s deťmi. Článok o ceste z leta 2017 nájdete tu >>

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre