Neobjavené čaro letnej lyžovačky? Extrémy horské a morské (3. diel)

Jeden deň v 3450 m.n.m. v lyžiarskych bundách stavať snehuliaka a druhý deň v mori na nule v plavkách. Toto sa v zime zažiť nedá.

7. augusta sme to stiahli na nulu k talianskemu pobrežiu. Úplne iný svet. Morský vzduch, čajky, piesok, mušle, vlny. Nikdy predtým, som si tú silu mora a zmeny prostredia tak neuvedomovala.

Untitled design (6)

Keď človek prekoná v živote nejaký extrém, či už pri cestovaní, vzťahoch, v práci, vtedy si nejako viac uvedomí tú rozdielnosť stavov, situácií a miest. Pri plynulých prechodoch to nevnímame. Ako keď po rokoch stretnete známeho a vtedy vidíte, ako sa zmenil. Keby ste ho videli každý deň, tie pomalé zmeny nevnímate.

Extrémy horské

Hory a príroda ukľudňujú. Nie je tam nič, čo by rozptyľovalo. Len les, stromy, zem a obloha. A v našom prípade aj sneh.

Ľudia v kempoch, na cestách aj v horských dedinkách sa správajú tak nejako kľudnejšie, sú usmievavejší, úctivejší, milší. Po večeroch je v kempoch kľud, nepočuť hlasnú hudbu. Ale za to počuť rachot padajúcej kamennej lavíny, ktorá vystrašila všetkých naokolo. Svah sa zosunul po výdatných dažďoch v predchádzajúcich dňoch.

Extrémy morské

Nasledujúcich pár dní sme strávili najmä pri mori v Taliansku a v Chorvátsku. V dovolenkových rezortoch. Nevedeli sme sa tam po predchádzajúcom týždni v horách nejako udomácniť. Veľa hluku, automatov, kolotočov, reštaurácií. Aj deti chceli stále lietať medzi všetkými atrakciami, ihriskami, obchodmi. Milión vecí na rozptýlenie, ktoré v konečnom dôsledku vôbec neukľudňujú.

Niekedy to bolo so susedmi v kempe v Chorvátsku, ktorí v holandštine hrali do polnoci s výkrikmi hru pripomínajúcu meno, mesto, zviera, vec, dosť ťažké. Iróniou bolo, že deň pred ich odchodom, keď sa potrebovali vyspať a pobaliť pred cestou, sťažovali sa na nemeckých chlapcov od vedľa, ktorí si do jedenástej večer púšťali nemecký pop-rock 😉 Ale aj s týmto musí človek rátať a len sa pousmiať.

Čo pekné môžete po ceste vidieť

Slovinsko – Hrad Predjama: ako z rozprávky

20160809_150922

Slovinsko – Jaskyne Črna a Pivka Jama:  vstup do jaskýň je iba počas letných prázdnin. Je to jedna prehliadka, ktorá prechádza oboma jaskyňami. Veľmi komorná a pekná.

20160810_095604

Slovinsko – kemp Pivka jama: Je vo veľmi peknom prostredí, plne vybavený, miesta na stany aj karavany sú veľmi veľké. Z tohto kempu sa robia prehliadky do jaskýň Črna a Pivka jama každý deň o 9.00 a 17.00 hod.

20160809_142822

Chorvátsko – Národný park Krka: pri Vodiciach a Šibeníku. Vodopády, krásna krajina, veľa rýb, žiab a hadov. Dostanete sa tam napríklad od dedinky Lozovac. Po zakúpení vstupného do parku vás kyvadlovou dopravou prevezú autobusy. Pod vodopádmi sa môžete aj okúpať. Pozor ale na ostré skaly na dne.

20160813_155234

Maďarsko – Balaton: v okolí Balatonu sú cyklistické chodníky a pláže priamo k vode.

20160816_112706

Po návrate domov som presvedčená, že takto by som dokázala žiť minimálne celé leto. Je neuveriteľné, koľko sa toho dá vidieť a zažiť za pár dní. Na vlastnej koži skúsiť, ako ten svet dokola beží. Čo všetko sa deje neustále za vašim oknom…

Ešte máme pred sebou pár dlhých letných dní, tak si ich vychutnajte. A potom opäť na lyže 😉

  1. diel série o letnej lyžovačke – článok o VIP parkovisku s kamionistom nájdete tu >> a  2. diel trilógie z podzemia do oblakov nájdete tu >> 😉
Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre