Neobjavené čaro letnej lyžovačky? VIP parkovisko s kamionistom. (1. diel)

Je 1. augusta, von 38 °C a vyberáme z garáže skibox. Mladšej 4,5 ročnej Grétke vravím, že ideme na dovolenku a pôjdeme lyžovať. Ona na to bez zaváhania vraví “Lyžovať! Super! Mami, zbaľ mi tie tigríkové lyže.”

Grétka ma svojou bezprostrednosťou zrazila na zem. Ona nerieši, že je von horúco, že posledné dva týždne nezapršalo a že väčšina dovolenkárov v dospelom svete vyhodnocuje výhodnosť last-minute ponúk k moru.

20160801_142636

Letná lyžovačka je jeden z najlepších zážitkov, čo som doteraz mala. Ďakujem tej myšlienke, ktorá mi prešla pred pár týždňami hlavou. A hlavne rozhodnutiu, ktoré padlo, že ideme do toho. Všetko to začalo nápadom o ľadovcoch a letnom lyžovaní v tomto článku >>. A nakoniec aj rozhovorom s talianskym lyžiarskym inštruktorom Patrickom Demetzom, ktorý vyučuje a trénuje lyžovanie leto – zima v článku tu >>

Aj keď sa táto myšlienka zdala mojej hlave nie vždy úplne normálna. Baliť spolu lyže, plavky, termoprádlo, nafukovacie rukávky, lyžiarky a potápačské okuliare pre 4-člennú rodinu? Ako deti zvládnu teplotný prechod z dlhodobých tridsiatok do nuly a snehu?

Všetky moje vykonštruované strachy v hlave sa ukázali ako úplne zbytočné. Bolo to úplne SUPER. Zase raz ma to utvrdilo v tom, že je úplne zbytočné myslieť na teoreticky vykonštruované scenáre a jednoducho do toho ísť a veci riešiť za pochodu. Najlepšia dovolenka s deťmi, na akú sme sa doteraz vybrali.

Veď to je takmer to isté, ako keď sa v zime vyberiete na lyžovačku a po večeroch sa okúpete v hotelovom bazéne. Ale iba takmer, vlastne to spolu má spoločné iba balenie lyží a plavok zároveň.

Cestu sme opäť riešili na poslednú chvíľu. Voľný karavan na prenájom sme si rezervovali len 3 týždne pred odjazdom, bez akéhokoľvek bližšieho plánu cesty. Ale ako to v živote funguje, keď čas tlačí (Parkinsonov zákon), plán cesty sme vyriešili tri dni pred odjazdom za pochodu zároveň s balením.

Toto milujem na tomto druhu cestovania. Nie som priviazaná v jednom rezorte, na jednej pláži, na vybrané druhy fakultatívnych výletov. Skúsili sme to raz, ešte bezdetní a po troch dňoch na pláži s knižkou v ruke sme si “museli” urobiť potápačský kurz, lebo už nás “mrle žrali”.

Ak sa vyberáte s malými deťmi ako my, alebo tiež nechcete skočiť z tridsiatok do nuly, môžete si cestu naplánovať postupným teplotným prechodom. Vyrazili sme najprv smerom do rakúskych Álp do okolia Salzburgu. Cez deň bola teplota okolo 25 °C a v noci asi 15 °C.

Plánovali sme prvú noc stráviť v kempe pri jednom z jazier v okolí Salzburgu. Je ich tam neúrekom, kempov aj jazier  – Wolfgangsee, Attersee, Mondsee, Traunsee a ďalšie. Plán vyšiel iba čiastočne. Večer o ôsmej, keď sme dorazili, sme nenašli voľný kemp. Točiť sa na úzkych príjazdových cestičkách ku kempom s prívesom nebola žiadna sranda.

20160802_112946

Večer sme hľadali na sieti, ako je možné spať v Rakúsku na parkoviskách s karavanom. Ukázalo sa, že kde to nie je zakázané, je to povolené. Žiaľ na väčšine parkovísk, ktoré sme v tme hľadali je v okolí jazier značka o zákaze státia obytných áut od 20.00 hod. večer do 6.00 hod. ráno. Prvú noc sme strávili romanticky v daždi na parkovisku spolu s jedným kamionistom, ale pri Wolfgangsee ako sme chceli…

Ak teda budete vyrážať do blízkosti tak turisticky frekventovaných častí, ako sú jazerá v okolí Salzburgu, určite stojí za to si kemp rezervovať vopred. Spravidla vám miesto držia iba do 18.00 hod. večer.

Výborný štart dovolenky… Aj keď ďalšia, zo začiatku nemilá skúsenosť. Na konci cesty, pred poslednou nocou sme v daždi prichádzali k Balatonu. Kempy som začala hľadať len pol hodiny pred príjazdom o siedmej večer. Po všetkých skúsenostiach a zážitkoch za predchádzajúce dva týždne sme sa už začali smiať, či noc strávime opäť v daždi na nejakom parkovisku, nech máme rovnaký začiatok a koniec dovolenky. Nepodarilo sa, kemp som našla do 5 minút 😉

2. diel série o letnej lyžovačke – článok z podzemia do oblakov nájdete tu >> a trilógia končí 3. dielom o extrémoch morských a horských v článku o zjazde z ľadovca rovno k moru tu >> 😉

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre