Monte Bondone – mrazený jogurt

06mb

Pred desiatimi rokmi sme sa prvykrát vybrali do talianskych Álp. Výber strediska bol veľmi jednoduchý. Hľadali sme to najlacnejšie.

Kamaráti vybavili auto od rodičov, prišli noc pred odchodom do nášho mini podnájmu a išlo sa.

Na Slovensku sa už zjarievalo. Ako sme cestovali južnejšie a južnejšie, teplomer ukazoval cez 20 °C. Asi sme sa zbláznili. Ľudia v autách sedeli v krátkych tričkách. V kolóne na talianskej diaľnici sme diskutovali cez otvorené okná s vedľa stojacim kamionistom, ktorý s vďačnosťou v hlase prijal dnešné vydanie Nového Času. Je stále na cestách, k čerstvému bulváru v slovenčine sa len tak nedostane.

V tom čase boli aj navigácie raritou. V aute sme mali rozložené 3 druhy máp a snažili sa trafiť do strediska. Von bolo tak teplo. Bola som presvedčená o tom, že Taliani už pozbierali prvú tohtoročnú úrodu hrozna.

Objavy a poučenia

Bol to nádherný týždeň, plný objavov. Gran Pista dlhá 3,5 km, bola pre mňa zážitkom na celý život. Takmer každý deň trénujem, ako ju zísť bez zastavenia. Čas zoznamovania sa s Alpami a večerných pohľadov na svietiace ratraky brázdiace svahy.

DSCF0295

Tiež však, dni zháňania bieleho jogurtu a kyslej smotany, kupovania špeciálnych opaľovacích krémov, slnečných okuliarí a dvoch dní zastrčených na izbe. Koža na tvári pálila tak, že nezniesla ani dotyk slnečných lúčov cez šál. Zápal spojiviek ako bonus k tomu.

Bolo to jednoduché. Prvé dva dni som v opojení zo strediska, lyžovačky, svahov a slnka, išla na to len s tým, čo mi príroda nadelila.

Zvyšok týždňa som lyžovala nejako takto:

DSCF0339

2 záchrany jarnej lyžovačky

Vždy keď sa vyberáte do vyšších nadmorských polôh, a najmä na lyžovačku, keď sa slnko odráža od bieleho snehu, nazabudnite na tieto dve veci:

  1. Poriadne slnečné okuliare určené do hôr, ideálne s polarizačným filtrom, ktorý Vás ochráni pred odrazenými lúčmi
  2. Kvalitný opaľovací krém s vysokým UV faktorom. Ak krém náhodou zabudnete, a kým nejaký zoženiete, prvé dni/hodiny ho môžete z časti nahradiť hrubou vrstvou mastného krému, ktorý máte so sebou alebo balzamom na pery, ideálne s UV faktorom (tie si chráňte tiež).

Tieto zásady platia najmä pre malé deti. Im je ideálne chrániť líčka vrstvou krému, aj pri veľkých mrazoch.

Dovolí Vám to užiť si lyžovačku, nemusíte vychádzať z izby až po zotmení a večer v skibare môžete ohurovať svojim zvodným pohľadom bez slnečných okuliarov. 

DSCF0276

A dodatok na záver

Posledný deň lyžovačky, keď som mala hlavu zabalenú ako múmia, vystúpila som na vrchole z lanovky. Hneď vedľa stál poľský nadšenec, s tvárou a hlavou bez čiapky vystavenou v ústrety horskému jarnému slnku, a kochajúc sa vzdychal: “Óóó suooonce!“  Doteraz verím, že bol správne namazaný a o dva dni nedopadol ako ja 😉

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre