Milujem hory a lyžovanie. Ukazujem ľudom cestu na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi - šikovne, jednoducho a lacnejšie.

Vitajte! Tu je môj príbeh,
alebo prečo vás rada prevediem slnečným zasneženým svetom 😉

Mojou celoživotnou vášňou sú hory a lyžovanie. Milujem slnko, slobodu a rýchlosť na lyžiach. Rada cestujem na horské miesta v lete aj zime. Utiecť na čas od ruchu miest a povinností, vypnúť a na nič nemyslieť... Letím dole svahom, pozerám pri tom na zasnežené štíty a zhlboka dýcham. Je to pre mňa pocit na nezaplatenie.

DSCF2811

dscf2921

20160828_140628

Od malička sme vyrážali na svahy.  Neskôr som podvedome hľadala ďalšie a ďalšie možnosti lyžovania. Najskôr doma, potom v zahraničí. Zimné dni sme trávili na svahoch vždy, keď sa to čo i len trochu dalo.

Bola som už vo vyše 50 lyžiarskych strediskách doma aj v zahraničí. Vo vyše 10 z nich aj s vlastnými deťmi.  

Vždy som sa snažila nachádzať cesty, ako na to. Ako čo najlepšie využiť drahocenné dni dovolenky, prostriedky a miesto. A neskôr, ako naučiť deti lyžovať a odovzdať im lásku k horám.

Nikdy mi ale nenapadlo, že lyžovanie môže byť pre niekoho utrpením

Pozorovala som ľudí, ktorí sa trápia na červených zjazdovkách; s nahnevaným výrazom nastupujú na lanovky a tlačia sa v radoch; na svahoch im vadia deti, snowboardisti, pomalší lyžiari; plačúce deti v pluhu nasledujú svojich rodičov alebo lyžiarskych inštruktorov. Frflú na stredisko, počasie, zlý sneh. Väčšina z nich nakoniec odchádzala zo svahov. 

Neskôr som pri organizovaní dovoleniek pochopila, že čím väčšia partia na dovolenku vyrážame, tým je to zložitejšie. Nielen tým, že hľadať ubytovanie pre 15 ľudí pri svahu bolo potrebné riešiť pol roka dopredu, ale aj tým, že nároky na výber lyžiarskeho strediska sa stále menili podľa zloženia posádky.

Čím nás bolo viac, tým sme boli rôznorodejší. Od vychutnávačov horského slnka, cez vyhľadávačov dlhých modrých zjazdov až po milovníkov fun-parkov a čiernych zjazdoviek. Pochopila som, že spokojnosť všetkých s vynaloženým časom a peniazmi, je úzko prepojená s výberom lyžiarskeho strediska, ubytovania a času lyžovačky. Vždy sme nad mapami a na internete strávili niekoľko dní. 

Po narodení dcér som vhupla na stranu rodičovského sveta. Napriek tomu, že som od malička stála na lyžiach, bola pred nami ďalšia výzva. Ako to celé zorganizovať s malými deťmi a ako vlastne na lyžovanie s nimi? Kde a ako zaobstarať výbavu, aké sú techniky výučby detí, v koľkých rokoch začať, ako je to s lyžiarskymi školami, čo od toho očakávať. Tentokrát som si na svahoch začala všímať iné – z inej perspektívy, tej rodičovskej

Nenechám si to pre seba

Nemôžem prelyžovať všetky strediská na svete a asi tiež nebudem mať 50 vlastných detí 😉 Iba v Európe je vyše 3500 lyžiarskych stredísk a takmer 38000 km zjazdoviek (dala by sa po nich oblyžovať takmer celá zemeguľa). Za tých 30 rokov môjho putovania po svahoch, som sa naučila naozaj veľa. A tak odovzdávam to, čo viem rôznymi cestami:

So svojimi skúsenosťami sa delím v článkoch (nielen o lyžovaní), robím rozhovory a pridávam videá na môj blog. Vytváram príspevky na stránku Pohodová lyžovačka. Napísala som tieto štyri e-booky:

Lyžiarske stredisko na mieru  (ZDARMA) - tipy na výber lyžiarskeho strediska, aby ste mali na dovolenke vždy dostatok snehu a slnka

Pohodové cestovanie s malými deťmi (ZDARMA) - tipy na cestovanie s malými deťmi od bábätiek po školákov bez stresu z dovolenky

Skibook – Ako šikovne na lyžovačku do Álp – ako si jednoducho zorganizovať lyžovačku v ktoromkoľvek stredisku Alpách a ešte aj ušetriť: skúsenosti z vyše 20 alpských stredísk a 30 rokov na lyžiach na jednom mieste: pohodová lyžovačka na mieru.

Skibook - Ako na lyžovačku s malými deťmi - kedy je ten správny čas postaviť drobcov na lyže? Čo od toho očakávať, ako ich učiť, techniky výučby, ako to vlastne celé prebieha, kam sa s deťmi vybrať, aby sa lyžovanie stalo detskou  a aj rodičovskou radosťou: skúsenosti z tuctu stredísk prelyžovaných s deťmi. 

Verím, že vám uľahčia vašu cestu. Vidíme sa na svahu, teším sa 😉 

P.S. spoznáte ma podľa zelených nohavíc 😉

A dovtedy si môžete prečítať tipy, ako si vyberiete to pravé orechové stredisko v tomto eBooku zdarma:

Sedím na lanovke v horskom tichu. Vidím len dve sedačky pred sebou, ďalší zástup sa stráca v inverznej hmle. Ako stúpam vyššie, cez sivý závoj začína presvitať žiariace slnko. Postupne rozsvecuje celý výhľad. Predo mnou sa rozprestrie belasé nebo a v mrazivom vzduchu sa dotýkam oblakov. Pohľad na panorámu zasnežených vrcholov vystupujúcich z oblačného mora mi vyráža dych. V diaľke počujem zvuk lyží svištiacich dole svahom. Potom, absolútne mrazivé ticho. Nasadím si okuliare, palice a nespútane sa púšťam dole zasneženým svahom späť do oblakov. Pocit dokonalej slobody...

DSCF0288

Neskôr v doline pozorujem svoje deti, ako s nekonečnou dávkou energie krúžia z vleku na zjazdovku, zo zjazdovky na vlek. Nevedia sa dočkať, kedy prejdú cez turniket a kedy zase vystúpia z vleku, až do úplného vysilenia. Nevieme ich dostať do bufetu, teplý čaj z termosky pijú takmer za jazdy. Hreje ma na srdci, ako lyžovanie milujú.