Matterhorn v lete (pre nehorolezcov)

Chamonix, Zermatt, Cervinia – jedny z najnámejších lyžiarskych stredísk v Európe, a možno aj vo svete. Prvé z nich je pod Mont Blancom vo Francúzsku, druhé pod Matterhornom vo Švajčiarsku a tretie z druhej strany tohto kopčiska v Taliansku.  Po spomenutých troch sú v okolí trojhraničia Talianska, Švajčiarska a Francúzska ďalšie ako Courmayeur, Tignes, Val-d’Isére, Val-Thornes a desiatky ďalších. 

Na tomto trojhraničí nájdete nielen najznámejšie strediská, ale aj najznámejšie a najikonickejšie vrcholy Álp ako Matterhorn alebo Mont Blanc. Mont Blanc je najvyšším vrcholom Álp (4808,7 mnm) v Európe, mimo vrcholov Kaukazu s Elbrusom s výškou 5642 mnm.

Matterhorn (4478 m.n.m) je jeden z najikonickejších vrcholov sveta. So siluetou tohto kopca som sa stretla už niekoľkokrát v živote a je aj doslovne ospevovaný. Matterhorn je na výstup jeden z tých ťažších aj pre tých najskúsenejších. Keď si predstavíte vyliezť hore po tej takmer kolmej stene na fotke nižšie, je to zrejmé. Je na to rozhodne potrebná poriadna výbava, kondička a množstvo, množstvo predchádzajúcich skúseností a informácií.

Zdroj: www.wallpaperup.com

Tento rok sme si v lete určili ako hlavný bod práve Matterhorn. Ja si na takýto výstup netrúfam. Nemám na to rozhodne dostatok skúseností. Vezmeme to jednoduchšie, ako tam a ako hore lanovkou a dole možno bez nej. Plánujeme sa skôr dostať do jeho tesnej blízkosti a pozrieť si ho odspodu, čo najbližšie, ako sa to bude dať. Ak vyjde počasie, bude to fajn. Počasie v horách je totiž jeden z najdôležitejších artiklov.

Hrubý plán našej cesty je takýto – severným okruhom okolo Álp cez Rakúsko do Švajčiarska. Tam stráviť niekoľko dní v Alplách pri Matterhorne a možno aj Mont-Blancu, stretnúť sa s kamarátmi z mladosti žijúcimi v Nemecku na juhovýchode Francúzska a odtiaľ späť na Slovensko cez talianske pobrežie, kde plánujeme pár dní pri mori. Na celú cestu máme tento rok iba 12 dní. V čase najvyššej sezóny – hmm, tak to vyšlo.

Matterhorn (pre nehorolezcov)

V zime je to pre nás autom s malými deťmi veľmi ďaleko. V lete sa nájde pár dní dovolenky naviac, aby sme sa dostali aj do týchto miest. Je to z Bratislavy cez 1000 km jazdy. Tento článok píšem v hlave už niekoľko týždňov. Asi taký čas, aký sa postupne snažíme po večeroch po práci zisťovať kam ísť, ako ísť a naplánovať cestu v tejto časti Álp s deťmi.

Vrchol Matterhornu je takmer presne na hranici Talianska a Švajčiarska – link na mapu je tu >>.

Keďže Švajčiarsko nepatrí k najlacnejším destináciám, môj pôvodný plán bol ísť si pozrieť Matterhorn z talianskej strany od lyžiarskeho strediska Cervinia.  V Cervinii nájdete aj najvyššie položené miesto – zjazdovky na lyžovanie v Európe – vyvezie vás až do výšky 3899 mnm nad ľadovec Theodulgletcher na vrchol Gobba di Rollin (mapa je na stiahnutie tu>>) . Vravím si, že lyžovať v lete na najvyššie položenom mieste a vidieť odtiaľ Matterhorn by bolo super. Boli sme s deťmi lyžovať v lete pred dvoma rokmi. Bolo to doslovne pár hodín na talianskom Stelviu, ale ten pocit, ten pocit mám doteraz v sebe. Pocit snehu v lete na lyžiach, keď sú v dolinách dlhodobé tridsiadky. Pre mňa niečo neopísateľné. V kempe pod Stelviom sme museli prečkať 24-hodinovú búrku a dážď, aby nás príroda pustila na vrchol do hmly na lyže.

Začala som sa prehrabávať v mapách, trasách, diaľničných poplatkoch a cenách kempov. Ideme opäť karavanom. Stále je to pre nás ten najslobodnejší spôsob cestovania s deťmi. Všetko vyzeralo super, až na to, že prehrabávaním sa cez rôzne zahraničné blogy, Google Maps, Google Earth som došla k tomuto: Matterhorn má tú svoju siluetu len zo švajčiarskej strany. Je to ako náš Kriváň. Je krivý len smerom od Liptova. Od Popradu a Spiša je to jeden z mnoho ďalších vrcholov.

Ako je to s Matterhornom zo Švajčiarska

Základným východiskovým bodom je mestečko Zermatt. Zermatt je ale car-free oblasť. Nedostanete sa tam autom. Hlavným východiskovým bodom do Zermattu je mesteško Täsch, kde je záchytné parkovisko a odkiaľ premávajú vlaky do Zermattu. Nie je to zadarmo, parkovné pre auto je na jeden deň za 15,50 CHF a vlak tam aj späť pre nás za cca 50 CHF (link na parking je tu >>). Ďalšou možnosťou je ísť z Täschu alebo blízkej Randy na Zermatt taxíkom. Ceny sú plus/mínus rovnaké. Aspoň zatiaľ z diaľky.

Ak vyjde počasie, tie najkrajšie pohľady na Matterhorn sú z Gornergratu a Trockener Steg (výborná mapa tuto >>)  Na Gornergrat vedie najvyššie položená ozubnicová železnica v Európe – 3089 mnm. Tomu však zodpovedá aj cena. Ak nemáte žiadnu zľavnenú kartu, lístok na švajčiarske železnice a pod., tak spiatočná cesta s našimi deťmi vyjde v polovici augusta asi na 340 CHF. Mimo sezóny je to lacnejšie.

Plán je po preštudovaní všetkých máp a informácií je nasledovný – vyviezť sa hore lanovkou z Zermattu na Trockener Steg. Z Trockener Steg vedie pešia cesta „Matterhorn Glacier Trail“ ku Schwarsee – 6,5 km, 2 hod pre dospelých, čo by mohli zvládnuť aj deti.  Táto trasa je najbližším značeným miestom, ako sa pod Matterhorn dostať. Vyššie je to už len ťažšie a pre horolezcov a skúsenejších.

Verím, že to vyjde. Že počasie, podmienky a všetko okolo bude na našej strane. V pláne máme aj menší trek popri najväčšom ľadovci v Alpách Aletsch Gletscher.  Na obe miesta máme tri celé dni. S počasím v horách je to ako na hojdačke. Ak by vyšlo aspoň na jedno z nich, budem vďačná všetkým horským silám.

Toto je teda prvý článok, ktorý píšem pred cestou a nie po nej. A možno v ňom nájdete inšpiráciu už na toto leto…

A takto sme trénovali tento víkend na Matterhorn v Zejmarskej rokline v Slovenskom raji aj s deťmi 🙂

Zejmarská roklina v Slovenskom raji

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre