Lyžovačka na Vianoce – cibuľa, lienky alebo El Niño?

Študujete hrúbku a množstvo šupiek na tohtoročnej cibuli?
Chodíte po záhrade a hľadáte, kam asi zaliezli tohtoročné lienky: len do záhradného domčeka alebo hlboko pod zem?
Alebo rovno analyzujete vplyv El Niño na sneh a teploty počas nasledujúcej zimy a snažíte sa vypočítať množstvo snehu presne na obdobie Vianoc a zimných prázdnin?

Zasnežené svahy, sneh sa prehýba na okenných rámoch, mráz nakreslil všetky tie neskutočné kvety na oknách a ráno musíte najprv vytlačiť dvere po čerstvo napadanom nočnom prašane, aby ste sa mohli nadýchnuť toho mrazivého vzduchu pri východe slnka nad zasneženými horami. V chalupe je vianočný stromček, všade to vonia ihličím, sviečkami a medovníkmi.

Pekná predstava, však?

Jednu krištáľovú guľu mám, no neviem z nej veštiť. Cibuľa mi už niekoľko rokov neradí dobre, lienky neviem nájsť a El Niño sa komplikovane vysvetľuje a predikuje aj študovaným hlavám 🙂

Kam na vianočnú lyžovačku?

Ak patríte k tým, ktorí chcú stráviť Vianoce alebo zimné prázdniny na horách so snehom, nie s blatom, mám tu niekoľko tipov. Najmä, ak si chcete rezervovať ubytovanie už teraz, aby ste mali istotu, že budete bývať tam, kde chcete. Krásne to obdobie školských prázdnin, plných svahov, najvyšších cien a na Silvestra obsadených asi všetkých chát, ktoré na Slovensku máme. V Skibooku o lyžovačke v Alpách som preto spísala všetky skúsenosti s hľadaním ubytovania aj priamo pri svahu.

No stále vravím, že z krištáľovej gule neviem stále veštiť. Takže mi vôbec neverte.

Posledné roky

Minulý rok bola zima super. Korčuľovali sme sa dokonca na jazerách (na Slovensku), takže mrzlo poriadne. Roky predtým to takto nebolo. Pred pár rokmi sa vlekári u nás náramne tešili, lebo prevádzkovali od začiatku decembra do konca apríla, aj v menších strediskách. Ako to býva, ďalšie roky to už takto nešlo.

Desatoro veštenia snehu okolo Vianoc na začiatku septembra

  • hľadajte strediská vo vyššej nadmorskej výške – u nás hlavne vo Vysokých a Nízkych Tatrách.
  • väčšie strediská majú omnoho viac techniky, aby dokázali zasnežiť ešte pred Vianocami, aj keď počasie veľmi nepraje.
  • hľadajte severné a ešte severnejšie svahy (u nás napr. Spálená dolina pri Zuberci, sever v Jasnej).
  • nespoliehajte sa na super ponuky za super ceny. Už som veľa-krát videla a počula, ako si ľudia kúpili super akciovú ponuku na zimné prázniny a strávili týždeň na lyžiach v bazéne.
  • väčšina stredísk u nás nabieha počas vianočných prázdnin. Spravidla majú spustených len niekoľko zjazdoviek a dosnežujú postupne. Nie, zľavy z ceny skipasu väčšinou nedostanete.
  • v Alpách – hľadajte strediská s najvyšším bodom aspoň 2000 m.n.m. Dôležité je tiež, v akej výške je ubytovanie a nástupná stanica lanovky. Ideálne sú ľadovce, kde je sneh istý.
  • Ceny sú v tomto období najvyššie – všetkého: ubytovania aj skipasov. Ďalšie skvelé cenové obdobie je v čase jarných prázdnin.
  • Počasie môže byť ešte premenlivé: sneží, nesneží.
  • A určite to túto zimu s tými hromadami snehu na horách vyjde.
  • A tiež nech je počasie ideálne 🙂

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre