Lyžiarske školy – ako, kedy a s kým?

Čo očakávať, ako to celé funguje, je potrebné si hodiny rezervovať vopred, ako si vybrať inštruktora a ako pripraviť seba alebo svoje deti na vyučovanie mimo školskej lavice?

see-our-facebook-page-for-details

Musím sa priznať, že ja som mala svojho času pred lyžiarskymi školami odstup. Až do doby, kým som sa sama niekoľko dní márne snažila naučiť sa stáť na snowboarde. O plynulom jazdení nemohlo byť ani reči. Bolo to skôr kyvadlové šúchanie z jednej strany svahu na druhú. Moja vôľa naučiť sa to ma držala a živé spomienky na fialové modriny tiež 😉 Dala som teda na skúsenosti inštruktora a po dvoch spoločných hodinách strávených na svahu to viem dodnes.

Dnes nájdete lyžiarske školy nielen vo veľkých, ale aj v menších strediskách. Hľadajte ich vždy pri vstupe do strediska, pri modrej zjazdovke alebo pri detských parkoch (platí najmä v alpských strediskách). V lyžiarskych školách na Slovensku uvidíte najmä deti. V tých zahraničných som sa oveľa častejšie stretla s vyučovaním dospelých, výnimkou nie sú ani páni a dámy po päťdesiatke.

Aby sme v tom mali jasno, poprosila som o pomoc Rada Filipka – inštruktora, športovca a majiteľa lyžiarskej školy v Jasnej (Fis Ski & snowboard school – nájdete tu >>) a opýtala sa ho všeličo. Aj touto cestou mu veľmi pekne ďakujem 😉

Ako je to s lyžiarskou výbavou a jej požičaním priamo na svahu?

Vo všeobecnosti každá lyžiarska škola zapožičiava výbavu. V požičovni vám presne poradia, aký typ výstroja sa hodí pre vás alebo vaše dieťa. Podľa môjho názoru je zbytočné deťom kupovať výbavu, keďže na ďalší rok mu bude malá. Ak sa ale rozhodnete výbavu kúpiť, určite vám poradia v miestnej predajni. Existujú aj požičovne, kde vám výbavu zapožičajú na celú sezónu. Je samozrejme treba zvážiť, koľko času budete cez zimu na svahu, aby sa vám to vyplatilo (Moja poznámka: my výbavu pre deti obmieňame cez bazár, keďže lyžovať chodíme častejšie).

Ceny v požičovniach sú rôzne. Tieto informácie ale nájdete na stránkach lyžiarskej školy. Je potrebné si všímať, či je v cene zapožičania aj helma, aby vám nebola samostatne naúčtovaná. Školy ponúkajú aj vernostný bonus, či zľavové karty, prípadne výhodu – čím viac dní máte požičané veci, tým je to lacnejšie. Štandard je približne 12 €/deň za komplet pre dieťa do 12 rokov (tzn. lyže, lyžiarky, helma, palice). Ceny si každá škola určuje sama. Záleží na tom, v ktorom stredisku sa nachádza. Samozrejme v zahraničí sú ceny vyššie.

Aké typy kurzov spravidla ponúkajú lyžiarske školy?

Každá lyžiarska škola má spravidla tieto informácie uvedené na svojej webovej stránke. Vo všeobecnosti je to
– základný kurz
– zdokonaľovací kurz
– freeride kurz
– freestyle kurz
– skialp kurz

Ako je to s rezerváciou hodín vyučovania? Rada by som si to samozrejme zladila s časom mojej dovolenky v stredisku. Spravidla u malých detí to môže byť niekedy problém, keď ešte poobede spávajú.

Samozrejme sa hodiny dajú rezervovať prostredníctvom rezervačného formulára, ktorý väčšinou lyžiarske školy majú na svojej stránke. To ale neznamená, že si určíte čas a určite ho aj dostanete. Škola vám však určite v prípade, že daný termín nie je už k dispozícií, poskytne náhradný termín.

Príklad: pomocou rezervácie chcem zapísať dieťa alebo seba na 30.12. od 9.00 do 11.00 hod. Ak má už škola termín plný, dá vám možnosť napríklad od 11.00 do 13.00 hod. alebo iný termín. Každá škola má svoj systém. Samozrejme je možné rezervovať výuku aj priamo na mieste. Môže sa však aj stať, že všetci inštruktori, ktorých škola má, sú už obsadení. Predbežné rezervácie je možné urobiť aj telefonicky, nie každá škola to však aj robí.

Povedzme, že chcem vôbec prvýkrát vyskúšať lyžiarsku školu. Ako spoznám, že je niektorá lyžiarska škola dobrá? Ako to spoznám na svahu, prípadne doma pri rezervácií času vyučovania?

Doma z obývačky ťažko. Zameral by som sa ale na to, koľko rokov je škola na trhu. Ani tá najkrajšia webová stránka však nemusí odzrkadľovať, či je škola dobrá alebo nie.
Ako to spoznám na svahu? Pozriem sa, v akej uniforme je daná lyžiarska škola a všímam si inštruktora danej školy, ako pôsobí, vystupuje, aké je jeho správanie atď.

Ako spoznám dobrého inštruktora? Ľahko, je to o pocite prvého kontaktu s vami. Ale najlepšia referencia o škole je i odporúčanie priateľa, známeho a jeho skúsenosti s danou školou. Veľa však napovie i fakt, keď prídete do danej školy, aký je človek, ktorý s vami jedná a aký máte z neho dojem.

Verím, že sa to nestáva, ale ako je to v prípade úrazu dieťaťa počas vyučovania?

Každá štandardná lyžiarska škola má tlačivo, ktoré musí podpísať rodič neplnoletého dieťaťa. Vo všeobecnosti je tam napísané, že idete na svah na vlastnú zodpovednosť. V prípade úrazu sa aj lyžiarska škola chráni. Ja som mal za približne 12 rokov iba jeden úraz. To len na okraj.

Každé lyžiarske stredisko v prípade úrazu poskytne zdarma lekárske ošetrenie. Je to napísané v podmienkach lyžiarskeho strediska, keď si kupujete skipas. Každé stredisko má horskú záchrannú službu, ktorá vykonáva tieto zásahy. Vravíme o Slovensku. Táto povinnosť vyplýva zo zákona.

Ďakujem pekne za rady a rozhovor.

Nech sa vám dobre učí, lyžuje, snowboarduje a hlavne nech vám lyžovačka prináša radosť a oddych na čerstvom vzduchu.

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre