Ľadovce po ceste na pláž – lyžovačka v lete

Leto, teplo, prázdniny. Pre väčšinu našincov je táto časť roka spojená s morom, plážami a kúpaním. Iní uprednostňujú kopce, túry, kempy a stany, alebo spoznávanie miest a kultúrnych pamiatok. Predstava lyžovačky v lete, to je už iná káva. V Alpách to však nie je až také nezvyčajné.

DSCF3392

Aj v lete sú v prevádzke lyžiarske strediská na ľadovcoch v nadmorskej výške okolo 3000 m. n. m. a aj viac. Niektoré z nich sú dokonca v prevádzke IBA v lete. V zime sú totiž zapadané hromadami snehu a horské prechody pre autá, ktoré k nim vedú, sú beznádejne neudržiavané a neprejazdné.

Takýchto miest je v Alpách viacero. V Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku, Francúzsku. Pre fanúšikov celoročného lyžovania prinášam zopár tipov. Či už na lyžovačku alebo na kochanie sa výhľadmi z hôr, v každom prípade na pripomenutie si zimy v týchto teplách.

Dachstein

Ľadovec číslo 1. DACHSTEIN GLACIER v hornom Rakúsku (2296 – 2700 m n.m.). Jedna z top 3 turistických lokalít Rakúska – v lete aj v zime. Je zaradená do svetového dedičstva UNESCO. Po ceste sa môžete pozrieť do otvoreného ľadového paláca, prejsť sa po vysutom moste a postaviť sa na tzv. schody do nikam… (niečo podobné, ako máme u nás na Lomnickom štíte). Ďalšie informácie na stránke http://www.derdachstein.at/en/dachstein-news/glacier-report.

Dachstein je súčasťou oblasti Schladming (http://www.schladming-dachstein.at/sk). V zime tam nájdete 7 lyžiarskych stredísk s 230 km upravených zjazdoviek. Je tam až niekoľko stoviek kilometrov turistických a cyklistických trás, chodníčky pre nordic walking a veľký kopec turistických atrakcií od lezeckých stien, cez bobové dráhy, soľné bane, jaskyne až po kultúrne pamiatky. Keď sa budete pohybovať v tejto oblasti, zastavte sa v mestečku Hallstatt – tiež zapísanom v UNESCO. Fotku tohto mestečka pri jazere ste už možno niekde videli http://www.hallstatt.net/

Dachstein

Zdroj: www.derdachstein.at

Matternhorn

Ľadovec č 2 – MATTERNORN GLACIER vo výške 3883 m. n. m. Áno, sme vo Švajčiarsku pri horských mestečkách Cervinia (2050 m.n.m) a Zermatt (1620 m.n.m). Príznačný názov Matternhorn Glacier Paradise je jasný – aktuálne (začiatok Júla) v prevádzke až 13 z 52 lanoviek a vlekov, ktoré vás vyvezú na Matternhorn, alebo dva vedľajšie vyhliadkové kopčiská Gornergrat (3089 m.n.m) alebo Rothorn (3103 m.n.m.).

Po ceste na vrchol si môže do kabíny priobjednať fondue alebo si priplatiť večeru pri západe slnka . V zime v tomto stredisku nájdete 200 km zjazdoviek. Lyžovať pod Matternhornom určite nepatrí medzi tie najlacnejšie záležitosti v Európe. Dnes si jednodenný skipas na ľadovec môžete kúpiť za 84 CHF (asi 77 Eur). Ale ak si kúpite 8 dňový letný skipas, jeden deň vyjde „len“ na 55,16 CHF (asi 50 Eur). Toto je jedno z top európskych stredísk. Ak pôjdete na francúzsku alebo španielsku riviéru, môžete to skúsiť aj tadiaľ. Matternhorn majú dokonca vymodelovaný aj v Disneylande. Viac informácií tuto http://www.matterhornparadise.ch/en/summer/summer-skiing.

Matternhorn2

Zdroj: www.wallpaperup.com

Passo Stelvio

STELVIO je na hraniciach Talianska a Švajčiarska, v nadmorskej výške od 2758 do 3450 m.n.m. Nachádza sa v časti Álp zvaných Ortler. Je to najvyšší horský prechod v Taliansku. O našej augustovej letnej lyžovačke na Stelviu si môžete prečítať aj článok.

48 serpentín zo smeru južného Tirolska a 34 serpentín z opačnej strany. Kým sa tam dostanete, „musíte“ zvládnuť okrem serpentín aj nádherný výhľad na Národný park Ortler Stelvio. Cesta je dlhá 49 km, sklon 7 až 15 stupňov, známa aj ako veľká výzva pre cyklistov. Motorkári si tu s radosťou prídu na svoje.

Plánovanie výstavby tejto cesty začalo ešte v roku 1820 za vlády Cisára Franza Josepha a dokončená bola takmer o 100 rokov neskôr iba so 6 ročnou výstavbou v roku 1926 – považuje sa za priekopnícku výstavbu vysokohorských ciest.

Späť k lyžovaniu: prevádzková doba od mája približne do novembra. V zime sa do tohto strediska zaručene nedostanete, teda určite nie autom. V lete sa tam pripravujú profíci na nasledujúcu zimnú sezónu. Denný skipas približne za 42 Eur. Informácie o Stelviu nájdete tuto http://www.passostelvio.com/ a o národnom parku aj tuto http://www.vinschgau.net/en/ortles-region.html

stelvio3

Kitzsteinhorn

Ľadovec južne od Salzburgu nad Zell am See a Kaprunom v národnom parku Hohe Tauern – KITZSTEINHORN v 3029 m.n.m. Štyri širokánske zjazdovky, v prevádzke dnes 7 lanoviek a vlekov, ktoré vás vyvezú do výšok.  V polovici júna s prehľadom 180 cm snehu. Na vrcholovej stanici Gipfelwelt 3000 nechýba galéria, vysokohorské kino na 8 m širokej obrazovke, a vysutý mostík do nikam pre panoramatické výhľady. Viac informácií o lyžovačke na ľadovci tu http://www.kitzsteinhorn.at/en a tuto http://www.zellamsee-kaprun.com/en.

Kitzsteinhorn

Grossglockner

Ak som vás na lyžovačku v lete predsa len nepresvedčila, vyrazte si niekam aspoň podrkotať zubami. Napríklad na Grossglockner, je tam tiež poriadna zima, hlavne na motorke 😉

DSCF3359

DSCF3380

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre