Kronplatz – stredisko s obrím zvonom

Čím ďalej, tým viac ma baví kombinovať strediská. Vyberieme si jedno, ktoré nám najviac vyhovuje a z neho môžme urobiť výjazdy do okolitých stredísk alebo na lyžiarske okruhy, ktoré sú ľahko dostupné autom alebo vlakom.

Takto môžete naozaj veľmi luxusne prejsť z Drei Zinnen na Kronplatz – vlakom (článok o Drei Zinnen nájdete tu >>).  Celou dolinou Val Pusteria ide vlak – Ski Pustertal express. Stojí vo viacerých mestečkách, kde sú lyžiarske strediská – napr. Sillian v Rakúsku, S. Candido a Dobbiaco v Taliansku. Dá sa s ním dostať aj do Cortiny d´Ampezzo (len s prestupmi). Len v týchto mestečkách treba od vlakovej stanice k svahu nejako prešľapať.

Najgeniálnejšie je ale spojenie medzi strediskom Drei Zinnen z Vesciaca (tam sme bývali) pod Kronplatz (Perca-Ried). Vlaková stanica a nástupná stanica lanovky je v podstate jedno a to isté. Vo Versciaci je vlaková stanica od nástupu na lanovku vzdialená možno 50 metrov, iba nadchodom cez cestu. A v Kronplatzi je nástupná stanica na lanovku súčasťou vlakovej stanice. Na oboch miestach sú obrovské úschovne so skrinkami. My sme tak nechali pod Kronplatzom v skrinke topánky na celý deň za 2 eurá. Vzdialenosť medzi Versciacom a Kronplatzom je asi 40 minút, vlak chodí približne každých 30 minút a vo vlaku majú aj stojany na lyže. Proste bomba! V pohode aj v lyžiarkach celý deň.

vlaková stanica v Kronplatzi s priamym nástupom na lanovku

úschovňa batožiny pod Kronplatzom

Kronplatz a obrí zvon

Lanovka z vlakovej stanice nás vyviezla priamo na vrchol Kronplatzu. Kronplatz sme chceli zažiť na vlastnej koži, lebo je to jedno z najlepšie hodnotených stredísk v Taliansku. Je to stredisko najnovších lanoviek (niektoré aj s wifi), vyhrievaných sedačiek, veľkého množstva skibarov, skokanských mostíkov, U-rampa, trekovania časov, destskej zjazdovky a veľa zjazdoviek rôznych obtiažností.

Kronplatz je stredisko, ktoré je viacmenej celé na jednom kopci. Všetky lanovky a sedačky skončia nakoniec na jeho vrchole. Nie je to stredisko, ktoré prechádza cez viacero kopcov alebo dolín. Okrem jednej výnimky smerom na juhozápad.

Je blízko trocha väčšieho talianskeho mestečka Brunico. A možno aj kombináciou týchto všetkých faktorov, je na Kronplatzi aj cez týždeň mimo hlavnej sezóny rozhodne viac ľudí ako v Drei Zinnen.

Takže ak máte radi strediská, kde to „žije“, Kronplatz je to ono.

Na vrchole Kronplatzu, je obrí zvon. Každý deň o dvanástej na obed začne zvoniť. Tento obrí, určite niekoľko tonový zvon, sa rozkyvával niekoľko minút, potom pár minút zvonil a zase niekoľko minút sa zastavuje. V každom prípade to bol zážitok pre deti aj dospelých.

Trafiť ku vlaku

Vrchol Kronplatzu je holá planina. Je na nej mnoho zjazdoviek, ktoré sa na začiatku v podstate križujú jedna cez druhú. Až neskôr nižšie sa začnú deliť a vchádzať medzi stromy. My sme sa tak úspešne aspoň 3-krát stratili. Nenašli sme potom tú správnu odbočku na zjazdovku, na ktorú sme sa chceli dostať. Občas sa nám stalo, že sme vlastne išli hore inou lanovkou, ako tou, v ktorej sme si mysleli, že sme. A trafiť k večeru naspäť na zjazdovku smerom k vlakovej stanici, bol s dvoma deťmi takmer nadľudský výkon.

Keď vyjde počasie, z Kronplatzu sú naozaj nádherné výhľady na Dolomity:

Keď budete na Kronplatzi, nezabudnite, že môžete ísť odtiaľ vlakom na Drei Zinnen. A keď budete v Drei Zinnen, nezabudnite, že môžete ísť odtiaľ na Kronplatz. My sme tak išli za slnkom, lebo na Kronplatzi malo v utorok svietiť slnko a v Drei Zinnen malo byť pod mrakom. Vyšlo. No večer som sa tešila na prázdne zjazdovky v Drei Zinnen. To stredisko mi jednoducho prirástlo k srdcu 🙂

Keď si chcete nájsť stredisko svojmu srdcu blízke, kdekoľvek v Alpách, u nás doma aj v zahraničí, a ušetriť pri tom námahu, čas a peniaze, pozrite na Skibook o lyžovačke v Alpách tu >>

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre