Kráľovské Dolomity – lyže na všetky spôsoby

Sella Ronda, ľadovec Marmolada 3342 m.n.m., ukradnuté lyže a drevená lyža na stole…

Dolomity Superski je najväčší lyžiarsky rezort na svete. Jednou vetou je to 1200 km zjazdoviek, 450 lanoviek a vlekov, 12 lyžiarskych údolí. V roku 2009 sa Dolomity stali svetovým prírodným dedičstvom UNESCO pre svoju monumentálnu a jedinečnú krásu. Výhľady sú naozaj famózne. Môže sa stať, že vám prirastú k srdcu a bude vás to tam ťahať už stále. Ako nás.

Nevedeli sme si pomôcť ani po narodení dcéry. A tak sa išlo do zahraničia ešte pred jej prvými narodeninami. Absolvovať celodennú cestu autom s malým dieťaťom, ktoré v aute zásadne nespí, nie je najľahšie. No, nie nemožné! Srdce to ťahá a vôľa nepustí. Tentokrát sme sa vybrali priamo do srdca tejto lyžiarskej oblasti.

Val Gardena je priamo na svetoznámom lyžiarskom okruhu Sella Ronda. Je to asi 40 km dlhý okruh prepojených zjazdoviek a lanoviek medzi 4 strediskami. Všetko je možné prelyžovať tam a aj naspäť. Oba smery sú prakticky úplne odlišné, pretože vždy idete hore inou lanovkou a dole inou zjazdovkou. Sella Ronda jedným smerom je supervýlet na celý deň.

Netreba preceniť svoje sily, zvážiť svoju lyžiarsku úroveň, skúsenosti každého účastníka výpravy a na prvú lanovku sa vybrať hneď ráno. V niektorých častiach totiž môžete natrafiť na dlhé rady na sedačky s menšou kapacitou.

Zo Sella Rondy si viete urobiť odbočku aj na najvyšší ľadovec Dolomitov – Marmolada 3342 m.n.m. Stihli sme to za jeden deň – takmer bez jedla a s odretými ušami sme chytili poslednú lanovku. No stihli. Tento okruh aj s Marmoladou sa nám podarilo absolvovať už viackrát.

Mnoho lyžiarskych údolí a stredísk je navzájom poprepájaných lanovkami a zjazdovkami. Ak to nie je ich polohou možné, nájdete v nich možnosti prepraviť sa medzi horskými mestečkami skibusmi. Ak chcete túto možnosť využiť, je dobré si vopred zistiť trasy a časy odchodu skibusov. Niektoré strediská sú viac osamotené – napríklad Valle Isarco v severnej časti Dolomitov. V týchto strediskách sú však zvyčajne poloprázdne svahy a nižšie ceny.

Skipasy

Pre celé Dolomity Superski je možné si zakúpiť jeden skipas platiaci v každom jednom stredisku. V ponuke sú aj rôzne kombinované skipasy – napríklad 3 dni v domáckom stredisku + 3 dni v celom regióne. Nájdete tu množstvo kombinácií pre rodiny: napríklad pre mladé rodiny s jedným malým dieťaťom do 3 rokov si rodičia môžu kúpiť jeden prenosný skipas s príplatkom 20%, deti do 8 rokov v sprievode platiaceho dospelého jazdia zdarma.

Existuje však množstvo kombinácií a cenových úrovní skipasov. Aj lyžovačka v týchto svetových strediskách sa dá šikovne vyskladať a ušetriť aj niekoľko stoviek eur. Na skipasoch, ceste a aj ubytovaní. Učili sme sa na vlastných skúsenostiach. Aj preto som napísala Skibook o šikovnej lyžovačke v Alpách.

Lyže ako lyže

Vychutnávate si poobedňajšie talianske espresso v horskej chate na svahu, kocháte sa výhľadom, slnko svieti, srdce piští od šťastia. Pred chatou sú plné stojany lyží, snowboardov, palíc a aj ruksakov.  Okolo štvrtej poobede, pár minút pred jazdou poslednej lanovky zistíte, že vaše lyže medzi nimi nie sú.

Všetci sme začali chodiť od stojana ku stojanu. Nikde nič. Kamarátke zmizli lyže. Po pol hodine bezcieľneho hľadania a vypytovania, sme sa pýtali na chate. Čašník skonštatoval, že určite ich nikto neukradol! Len sa niekto pomýlil, a omylom odišiel na cudzích lyžiach. Natrafiť na rovnaké lyže a ešte aj viazanie muselo presne sadnúť?

Čakali sme až do záverečnej. V stojane ostali jedny nedotknuté lyže. Trošku iné, ako naše. Na lyžiach bola nálepka jednej z miestnych požičovní…  Personál chaty ochotne zavolal do požičovne. Ukázalo sa, že vášnivý lyžiar vrátil do požičovne cudzie lyže, ktoré si ráno nepožičal.  Nevadí, lyže ako lyže.

 Na záver

  1. Dlhšia cesta, a aj lyžovačka s malým dieťaťom sa dá pri troške plánovania zvládnuť. Vyžaduje si to viac flexibility a prispôsobenia – či už po ceste alebo na chate.
  2. Ak sa chcete vybrať na lyžiarsky supervýlet okolo Gruppo del Sella s odbočkou na Marmoladu, je dobré zvážiť lyžiarsku úroveň a skúsenosti každého člena výpravy. Toto nie je jediný okruh v Európe. Už sa nám stalo, že časť účastníkov už nevládala a museli sme ísť po nich autom alebo išli radšej hľadať skibus.
  3. Dôvodov zmiznutia lyží na svahu môže byť našťastie viacero.
  4. Pozor na drevenú lyžu na stole, ktorú si môžete v týchto končinách objednať! Možno aj týmto spôsobom došlo k náhodnému zapožičaniu cudzích lyží 😉
Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre