Koľko stojí týždeň na lyžiach v Tre Cime na jar pre rodinu

Čím viac článkov o lyžovaní, alebo cestovaní s deťmi píšem na blog, tým častejšie sa objavuje táto otázka od mojich kamarátov, susedov a aj v mailoch, ktoré mi píšete. Skúsim na to z určitej miery odpovedať týmto článkom.

Zatiaľ som sa na blogu témam rozpočtov vyhýbala. Dôvod je jednoduchý. S lyžovačkami je to ako s letnými dovolenkami. Môžete ísť s kamarátmi do stanu a variť si na ohni a bývať v lese, môžete ísť do 5 hviezdičkového hotela a chodiť na platené fakultatívne výlety, môžete ísť na dovolenku letecky s letenkami od 10 do niekoľko-tisíc eur a môžete ísť na vlastnú päsť alebo s cestovnými kanceláriami, ktoré sa o vás postarajú.

Všetci sme rôzni, život plynie každú letnú, či zimnú sezónu a aj od toho sa vyvíjajú preferencie, či v lete alebo v zime. Na Slovensku máme niekoľko cestovateľských blogov, ktoré sa venujú cestovaniu lacno, cestovaniu zážitkovo, cestovaniu luxusne a aj cestovaniu so stanom.

To isté je aj s lyžovačkami. Môžete vycestovať draho a aj lacno, len k týmto nákladom si musíte prirátať ešte ceny skipasov, ktoré sú veľakrát drahšie ako ubytovanie a cesta. Môžete ísť do top strediska vo Švajčiarsku s 300 km zjazdoviek počas vianočných prázdnin do 5 hviezdičkového hotela a bývať pri svahu. Môžete ísť do malého milého strediska, bývať v chate, variť si: na Slovensku, alebo v okolitých štátoch.

Podľa toho však s kým idete, akú máte úroveň lyžovania a hlavne predstavy, si môžete podľa mojich skúseností lyžovačku v malom stredisku užiť niekedy viac, ako v stredisku s 300 km zjazdoviek.V mojej mierke nemá zmysel ísť do takého strediska, zaplatiť niekoľko stoviek až tisícov eur, ak nakoniec strávite týždeň na lyžiach na troch zjazdovkách a nevyužijete všetko, čo dané stredisko ponúka.  Vtedy príde na rad nespokojnosť, ako píšem v tomto článku >> Aj keď tam samozrejme môžete ísť kvôli výhľadom a horám, ktoré sú niekedy na nezaplatenie 🙂 A to sa tiež počíta.

Keďže toto vyzerá na prvý lyžiarsky blog na Slovensku a v Česku,  skúsim napísať, ako to robíme po všetkých tých niekoľkoročných skúsenostiach z desiatok stredísk doma aj v zahraničí teraz my…

Kto som?

Moje meno je Petra Konárska, Mám čerstvých 37 rokov a dve dcéry.  Som z lyžiarskej rodiny. Nie lyžiarskej v štýle – pretekáme. Som z rodiny, v ktorej našim rodičom záležalo na tom, aby deti boli vonku čo najviac, cez víkendy v zime na svahoch, v lete v stanoch, v horách a aj v jaskyniach. Obaja rodičia boli geológovia a tak sme mali aj my deti k tomu logicky blízko. V zahraničí na lyžiach som bola s rodičmi iba raz v Česku. To v krátkosti na úvod.

Tento základ z rodiny ma poháňal v mojom živote podvedome na svahy každú zimnú sezónu. Najprv som hľadala ďalšie a ďalšie možnosti nielen v okolí Slovenského raja, kde som vyrástla, ale stále ďalej a ďalej. Osud ma privial k partnerovi, ktorý mal podobné základy v krvi.

Doteraz som bola na Slovensku vo vyše 30-tich lyžiarskych strediskách a v zahraničí vo viac ako 20-tich. Ak sa bavíme o zahraničí, bola som v 7 strediskách v Rakúsku, v 3 v Česku a v 15 v Taliansku. Doteraz. Stále som podvedome hľadala možnosti, ako ďalej a čo sa dá ešte vidieť a zažiť.  Nemôžem prelyžovať všetky strediská v Európe, je ich vyše 3500. No podľa skúseností už viem, čo každú sezónu hľadám a ako si to zariadiť. V mapách stredísk, Alpách a aj ponukách na Slovensku sa viem podľa skúseností rýchlo zorientovať v zime a aj v lete. S cestovateľským sprievodcom na lyžovačky som sa ešte nestretla, no rada budem prvým z nich.

Prvé cesty do zahraničia na lyže

Naša prvá lyžovačka v Taliansku bola jednoduchá. To najlacnejšie, čo sme našli v katalógu cestovnej kancelárie. To znamená na jar, ďaleko, ošumelé stredisko, do polovice svahov už nebol sneh, všetko bolo natopené, chytila som zápal spojiviek z jarného horského slnka a okuliarov z Tesca. No tá lyžovačka sa mi vryla do pamäte.

Nárastom počtu prelyžovaných stredísk, skúseností, niekedy zbytočne utratených peňazí a odjazdených kilometrov, sa mi v hlave začali spájať zákonitostí, ktoré jednoducho fungujú, či už doma alebo v zahraničí.

Postupne som aj podľa zloženia našej posádky pochopila, že nie každému vyhovuje dané stredisko. Chodili sme s kamarátmi, potom s veľa kamarátmi, s deťmi a potom s kamarátmi a deťmi. Niekto chcel jednoducho lyžovať od rána do večera, niekto sedieť na káve na lehátku, niekto nedával okruh okolo Sella Rondy ešte aj s odbočkou na Marmoladu a nechápal, čo na tom vidíme. A s deťmi to nabralo úplne iné rozmery.

Za koľko a ako to robíme teraz my

Mám rada jarné lyžovačky v Alpách. Boli sme už lyžovať vo všetkých týždňoch a mesiacoch počas celej sezóny, doma aj v zahraničí, v zime aj v lete. Dôvod je po všetkých skúsenostiach jednoduchý – počasie je stabilnejšie, nie sú mrazy do mínus dvadsať, je oveľa väčšia pravdepodobnosť slnečných dní, dni sú dlhšie. Keď sa riadite nepísanými pravidlami  o nadmorských výškach, počasí, svetových stranách, svahy sú prázdnejšie, lebo už nikde v Európe nie sú jarné prázdniny (aspoň čo teraz viem), ceny skipasov a ubytovania sa v polovici marca lámu nadol – vo veľkom množstve stredísk (určite nie vo všetkých). Sú aj iné obdobia počas sezóny, kedy je to cenovo fajn.

Všetky skúsenosti, ktoré mám za 30 rokov chodenia po svahoch a z vyše 20 stredísk v zahraničí som spísala do Skibooku o lyžovačke v Alpách. Písala som ho niekoľko mesiacov. Najprv som napísala jeden veľký Skibook, kde bolo všetko. Potom som ho niekoľko týždňov rozdeľovala na Skibook o lyžovačke v Alpách a Skibook o lyžovaní s malými deťmi. Napísala som tam iba to podstatné, nie je to beletria.

Zajtra ideme do strediska Drei Zinnen/Tre Cime/Three Peaks v Taliansku. Ďalšie stredisko, kde som ešte nebola. Výber pre túto sezónu som robila podľa toho, že ideme s kamarátmi, ktorí majú malinké dieťa, nechcú cestovať veľmi ďaleko (napríklad 9 hodín). Ja mám dve dcéry, staršiu v škole a mladšiu ešte v škôlke. Teraz už nie sú nikde jarné prázdniny (ako ja teraz viem), ceny skipasov sa lámu nadol, stredisko má zväčša severné svahy, je súčasťou DolomitySuperski, je vzdialené z Bratislavy 6 hodín jazdy, deti do 8 rokov majú skipasy zdarma (čo je dôležité pre nás) a je tam asi 100 km zjazdoviek. Naše deti zvládajú už aj červené zjazdovky. Učili sme ich lyžovať vlastnými silami od malička. Budeme bývať 200 m od svahu, je tam tiež niekoľko desiatok bežkárskych tratí.

Našu rodinu to vyjde 400 eur za ubytovanie na týždeň pre 4 + skipasy pre dospelých. Stredisko som hľadala tak, aby naše deti mali skipasy zdarma. Budeme bývať v apartmáne s možnosťou varenia, a teda najesť sa môžme vonku kedykoľvek. A kúpime si také skipasy, aby sme mohli odtiaľ vybehnúť do Cortiny d’Ampezzo a na Kronplatz. Iba vybehnúť, pretože ani jedno z týchto stredísk mi neprišlo vhodné na to, aby som tam strávila pri našom aktuálnom zložení týždeň, no veľmi sa tam teším. Cortina je jedno z top talianských stredísk. Náklady za našu 4-člennú rodinu teda za týždeň na lyžiach v Taliansku rátam s cestou, ubytovaním a aj skipasmi budú približne do 1000 eur. Záleží ešte, koľko minieme na svahu alebo v miestnych obchodoch.

Aj v e-booku zdarma o lyžiarskych strediskách píšem, že je dobré si na začiatku stanoviť týchto 6 vecí a od toho smerovať výber strediska: rozpočet, vzdialenosť, lyžiarsku úroveň, počet dní, čas v sezóne a zloženie posádky na lyžovačku.

Takto to túto sezónu do Álp riešime my.

Či už do Álp alebo u nás, lacnejšie alebo drahšie, stále si myslím, že to má zmysel. Má to zmysel pre nás a aj deti.

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre