Keď si niečo prajete 20 rokov…

Niektorí si to priali 40 rokov

Vyrástla som v lesoch a roklinách Slovenského raja. Za moje prvé zarobené peniaze z brigády som si kúpila spacák a 80-litrový ruksak. Doteraz si pamätám, ako sme šľapali z Čingova hore Sokolou dolinou a odtiaľ na Dedinky k priehrade – s 15 kilovými ruksakmi nabalenými spacákmi, stanmi, ešusmi a konzervami. Večer človek padá únavou a otlaky z nevychodených topánok si lieči ešte 3 dni. Ale ten pocit je na nezaplatenie. Mala som hádam 16 rokov.

20160827_181034Kyseľ nás stále mátal. Bola to legenda legiend, o ktorej starší hovorili ako o najkrajšej rokline, ktorá pred rokmi vyhorela a je beznádejne neprístupná. Z nespevneného erodovaného svahu sa do rokliny rúcajú balvany a odumreté kmene stromov. A asi ju už ani nikdy nesprístupnia. Vždy pri výstupe na Kláštorisko sme pozerali smerom, kde je neprístupný Kyseľ. A dúfali…

Kyseľ začal horieť v noci zo 16. na 17. júla roku 1976. Asi zle uhaseným ohniskom pri ústí rokliny. Počasie bolo extrémne horúce. Záchranárom a hasičom pomohol požiar uhasiť výdatný dážď, až po týždni snahy a bojovania so živlom.

20160827_155229Pred mesiacom sme sa dozvedeli správu o sprístupnení Kyseľa. Po 40 rokoch a 1 mesiaci! Viete si to predstaviť?

Pre verejnosť ho otvorili 19.8.2016 ferratovým spôsobom. Nebolo o čom diskutovať, týždeň na to sme boli tam.

Je to naozaj tak, ako všetci vraveli. Príroda po 40 rokoch bez ľudského zásahu vytvorila neopakovateľné scenérie vo svojej divokosti a kráse ako takej. V rokline, pod hladinou vody a pod vodopádmi vidíte biele zvápenatené kmene stromov, ktoré tam pred desiatkami rokov padli a silou prírody obeleli. Nikto na nich celý ten čas nešliapol.

Po stúpačkách a oceľových konzolách prejdete cez Barikádový a Kaplnkový vodopád, vodopád v Temnici, Obrovský vodopád a môžete zájsť aj na Karolíniho vodopád (odbočkou mimo hlavnej trasy). Prechod Temnicou je nezabudnuteľný.  Je to najkrajšia skalná úžina v Slovenskom raji. Pri výstupe okolo Obrovského vodopádu sa vám možno, ako mne, trochu zamotá hlava. Aj je to trochu vidno na videu nižšie.

dscf4239

dscf4274

Ako to vyzerá pri Obrovskom vodopáde: video si môžete pozrieť tu >>.

Na prechod náučným chodníkom Ferrata Kyseľ musíte mať ferratovú výbavu (sedací úväz, tlmič pádov, prilba, rukavice), pevnú obuv (ideálne vysoké turistické topánky, pretože prvý úsek sa ide po koryte po vode; prípadne si vezmite topánky na prezutie) a batoh s lekárničkou. Chodník je tento rok sprístupnený do 31.10.2016. Vstupenku na ferratu za 5 Eur si môžete kúpiť napr. na Chate na Rázcestí na Čingove. Viac informácií nájdete tu >>.

dscf4297Ďakujem všetkým, ktorí sa o sprístupnenie Kyseľa pričinili. A že viem, že aj vďaka nim sa sny môžu stať skutočnosťou. Tento článok nie je o lyžovaní, ale je mojou úprimnou pozvánkou pre vás, aby ste sa do Kyseľa vybrali…

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre