Kam ísť lyžovať s deťmi, alebo kde sa vám a nám páčilo

Nájsť lyžiarske stredisko, kde lyžovačka bude baviť deti aj dospelých, je z mojich skúseností väčšinou fuška. Platí to najmä o malých deťoch, ktoré lyžovaniu len začínajú privoniavať a svahy ešte nezvládajú ľavou zadnou. Viacnásobne to platí tiež, ak sa chcete vybrať nielen na jeden deň alebo víkend, ale na celotýždňovú dovolenku.

Zlý výber lyžiarskeho strediska podľa zloženia lyžiarskej výpravy (deti, modrí zjazdári, milovníci funparkov a čiernych zjazdoviek alebo vychutnávači horského slnka) môže poriadne otráviť celý týždeň na lyžiach a môžete siahnuť do peňaženky hlbšie, ako ste plánovali.

Poznám, ako sme do nekonečna prechádzali webové stránky rôznych stredísk, hľadali informácie, pýtali sa známych. Spravidla na jednodňové zoznamky so snehom sme išli do najbližších stredísk. Keď sme plánovali predĺžený víkend, bolo už nájsť stredisko ťažšie. Pri plánovaní týždňovej lyžovačky sme si dali po predchádzajúcich skúsenostiach veľmi záležať, aby sme čo najlepšie využili čas, peniaze a miesto.

Určite veľmi záleží na veku detí, na ich počte ako aj na počte dospelých a ich lyžiarskej úrovni. Preto môže byť pre každého lepšie iné stredisko, ako pre toho druhého. Ďakujem všetkým, ktorí prispeli svojou aktivitou a názormi na detské strediská na Facebook stránke Pohodová lyžovačka.

Ešte pre doplnenie napíšem, že moja predstava ideálneho strediska pre malé deti je asi takáto: veľmi mierna široká detská zjazdovka ideálne oddelená od hlavného svahu, posuvné pásy, vypchaté postavičky na snehu (zvieratká, rozprávkoví hrdinovia), možno aj lanový vlek. Ideálne bufet a toalety po ruke. A ku tomu skipasy pre deti zadarmo a animátori v cene. Takéto strediská existujú, aj keď ich nie je veľa. Viem, som úplne nenáročná 😉

dscf3540

V tomto článku ponúkam prehľad a stručný popis slovenských a zahraničných stredísk (resp. ich geografickú polohu), ktoré odporúčate vy z vašich skúseností a tiež pár mojich tipov. Ak vás niektoré zo stredísk nižšie zaujme, prosím pred výjazdom si preverte, či spĺňa práve tie vaše predstavy.

Slovensko

Bachledova dolina (Bachledka Ski & Sun) – pri Ždiari pod vrcholmi Belianskych Tatier. Zatiaľ ako jediné slovenské stredisko  začalo koncom roka 2015 spolupracovať so združením TatrySki, ktoré združuje 10 lyžiarskych stredísk v Tatrách (9 z nich je na poľskej strane Tatier).  Hoci väčšina z týchto stredísk nie je prepojených, môžete využiť dvoj a viacdňový skipas, ktorý platí vo všetkých týchto strediskách a ľubovoľne sa presúvať aj počas jedného dňa. Využiť ktorúkoľvek zo 67 zjazdoviek a 51 lanoviek a vlekov na slovenskej a poľskej strane Tatier je z môjho pohľadu výhoda.

Bola by paráda, ak by sa to združovanie a vzájomné podporovanie podarilo viacerým “menším” slovenským strediskám. Tým, že máloktoré stredisko na Slovensku je prepojené s iným, toto by bola podľa mňa cesta, ako motivovať lyžiarov tráviť celú lyžiarsku dovolenku na Slovensku a nechodiť lyžovať do menších stredísk nanajvýš na predĺžený víkend. Ťažko totiž stráviť celý týždeň na dvoch zjazdovkách, ale to je len môj názor. Mohli by tak zvýšiť návštevnosť aj cez týždeň, nielen cez víkendy, keď nakoniec človek strávi veľa času v rade.

Pre malé deti ponúkajú v Bachledovej doline detský lyžiarsky areál s posuvnými pásmi (poplatok za vstup aktuálne 3 Eur), detský rozprávkový areál, zimný náučný chodník a detský kútik v hoteli Bachledka Strachan (aktuálne 8 Eur/za prvú hodinu). V Bachledovej sú modré, červené aj čierne zjazdovky.

Krahule (Ski Krahule)  – stredisko pri Kremnici. Pre najmenšie deti tam majú pripravený lanový vlek a malú zjazdovku s rozprávkovými postavičkami zadarmo. Ďalšie vleky a jedna lanovka obsluhujú strmšie svahy. Ubytovanie si tam môžete nájsť priamo pri svahu.

Spálená dolina (Roháče – Spálená, Tatrawest) – pri Zuberci na Orave. Pre deti je tam široká modrá zjazdovka, jeden malý vlek a pre tie skúsenejšie druhý, trocha dlhší vlek. Ubytovanie nie je možné priamo pri svahu, ale pri Spálenej doline je veľké záchytné parkovisko.  Spravidla sa dochádza zo Zuberca, niekoľko kilometrov. V ponuke majú nielen časové, ale aj bodové skipasy, čo je podľa mňa pri malých deťoch veľká výhoda.

Litmanová (Skicomp Fakľovka Litmanová) v Pieninách pri Starej Ľubovni: 5 vlekov, z toho 2 krátke detské vleky mimo hlavnej trate, čo je super. Z vrcholu Fakľovky 945 m.n.m. Budete mať pekný výhľad na Vysoké Tatry.

Lúčivná (Snowpark Lučivná)  leží neďaleko Svitu. Nájdete tam 4 vleky, z toho jeden detský mini vlek oddelený od hlavnej trate.

Donovaly (PARK SNOW Donovaly) – známe stredisko medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom. Na Donovaloch je najväčší funpark na Slovensku pre najmenšie deti – postavičky, posuvné pásy, detský vlek. Ubytovanie si viete nájsť blízko pri detskom vleku. Vstup do funparku je spoplatnený 6 Eur/za prvú hodinu.

Oščadnica (Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica) – tiež známe stredisko na Kysuciach. Pre vyučovanie malých detí majú vyhradenú samostatnú zjazdovku, takže nemusíte mať o svoje ratolesti strach.

Čičmany (Lyžiarske stredisko Čičmany) – krásna maľovaná dedinka v Strážovských vrchoch. Detská zjazdovka je naozaj extrémne široká a bezpečná. Ja som ako nevýhodu považovala to, že k bufetu a toaletám musíte od vrcholu detského vleku dosť šľapať, čo je s dvoma malými deťmi naozaj namáhavé.  Zjazdovky pre dospelých sú veľmi dobré.

Rodičia malých detí boli spokojní aj v Tatranskej Lomnici, na Štrbskom plese a v Jasnej.

Česko

Kohútka (Ski Centrum Kohútka) – stredisko na česko-slovenských hraniciach v Javorníkoch. Priamo pri parkovisku začína detský skipark a dve modré zjazdovky. V stredisku sú dlhé červené a jedna čierna zjazdovka. V ponuke majú časové aj bodové lístky. Páčil sa vám prístup zamestnancov strediska a ochotných vlekárov, ktorí učia deti nasadať na vlek. Ubytovať sa dá priamo na hrebeni alebo môžete dochádzať z Lazov pod Makytou.

Poľsko

Nasledujúce dve miesta, kde sa vám s deťmi páčilo sú tiež súčasťou TatrySki, kde patrí aj lyžiarske stredisko v Bachledovej doline.

Bialka Tatrzanska – dedinka z ktorej ide množstvo modrých zjazdoviek na obe strany doliny.  Zjazdovky sú dostatočne široké, je určite z čoho vyberať. Je to niekoľko lyžiarskych stredísk vychádzajúcich z jedného miesta.

Jurgov – hneď za hranicami. Sú tam najmä červené zjazdovky, ale mimo hlavnú trasu sú 2 menšie detské vleky.

Rakúsko

Serfaus-Fiss-Ladis – na Facebooku veľmi vychválené stredisko. Keď som si pozrela mapu, rozumiem prečo. Ponúkajú tam dva veľké detské parky, tématické zjazdovky pre deti, rodinnú reštauráciu s vnútorným detským ihriskom, kde môžete zaliezť v zlom počasí.

Stubai – odporúčate najmä pre staršie deti. Nájdete tam ale tiež detský park, rodinnú reštauráciu, modré zjazdovky. Najlepšia správa, deti do 10 rokov v sprievode dospelého majú skipas zadarmo.

Vymenujem tu ďalšie strediská, ktoré samotní rakúšania odporúčajú pre rodiny s deťmi – Riesneralm, Kasberg, Hochficht, Kreischberg, Tannheimertal, Hochkonigs Winterreich, Rauriser Hochalmbahnen.

Taliansko

Folgarida – vo Val di Sole. Podľa mňa ideálne lyžiarske stredisko najmä pre malé deti a aj dospelých, ktorí si chcú aj zalyžovať. Je prepojená s vedľajšou Marillevou a Madonnou di Campiglio. Skipasy sú pre deti do 8 rokov zadarmo v sprievode jedného platiaceho dospelého, detský park s posuvnými pásmi, vypchatými postavičkami a animátormi zdarma, veľké množstvo lyžiarskych škôl a skibarov na oddych, veľmi ochotní vlekári pomáhajú vysadnúť deťom nielen na, ale aj z vleku. Podľa Folgaridy, kde sme boli minulý rok s vtedy skoro 6 a 4,5 ročnými dcérami, som nastavila moju laťku vysoko. Viac o Folgaride nájdete v tomto mojom článku >>

DSCF3575

Alta Badia – stredisko v Dolomitoch patriace do lyžiarskej oblasti DolomitySuperski. Je tam veľké množstvo modrých zjazdoviek. Stredisko je jedným z top európskych stredísk. Spolu s ďalšími troma strediskami vytvára Alta Badia lyžiarsky unikát Sella Ronda, ktorú môžete prelyžovať za jeden deň jedným, alebo druhým smerom. Je to približne 40 – kilometrová nezabudnuteľná lyžovačka. Každým smerom totiž idete inými lanovkami a inými zjazdovkami.

La Villa – dedinka v Dolomitoch. Dlhá modrá zjazdovka, kde sme naučili našu mladšiu lyžovať. Detský park je ale mimo hlavných vlekov, na druhej strane cesty. Výhodou La Villa je, že viete odtiaľ prelyžovať na Sella Rondu a napojiť sa na hlavný okruh. Toto je výhoda, ak budete mať možnosť si odskočiť na pár hodín alebo celý deň.

Lyžiarskych stredísk v Európe je určite aspoň milión. Veľmi ťažko napísať ucelenú vedeckú štúdiu, kde by boli spomenuté tie všetky naj strediská, ktoré vám uľahčia cestu k lyžovaniu spolu s vašimi deťmi. Tento článok som písala s presnými predstavami v hlave, ktoré veci a situácie deťom aj nám na svahoch pomohli. A verím, že nájdete inšpiráciu v zozname stredísk vyššie. Najdôležitejšie ale je, učiť deti lyžovať s láskou, a kľudne aj na lúke za domom 😉

Či už tak, alebo onak, napísala som o lyžiarských strediskách e-book, čo všetko zohľadniť pri ich výbere. Od nadmorskej výšky, svetových strán, ročných období až po ceny skipasov. E-book zdarma nájdete tu >>

Ak chcete začať zdolávať svahy s malými deťmi, pozrite si Skibook – Ako na lyžovačku s malými deťmi – kompletného sprievodcu pre rodičov a malé deti.

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre