Folgarida, slnečná lyžiarska škola vo Val di Sole

DSCF3573Výjazd sme tentokrát látali na poslednú chvíľu. Ubytovanie aj stredisko sme si vyhliadli len 1 a pol týždňa pred odjazdom.  Hľadali sme niečo vhodné pre deti. Našli sme, čo sme chceli: ubytovanie ski-in, ski-out.

Išli sme po rokoch len my štvorka. Parťáci, ktorí s nami brázdili svahy sú teraz v očakávaní alebo sa už dočkali mini prírastkov ;-). Všetci ale sľubujú, že budúci rok to už dáme zase raz spolu. Hold, máme v partii najstaršie eskimáky.

Vybrali sme sa trocha južnejšie. Napriek termínu v strede marca, kedy na ulici pred domami v Bratislave už kvitnú narcisy, v niektorých oblastiach talianskych Dolomitov chvíľu pred tým napadlo 1,5 metra snehu.  Poriadne hrubé vrstvy snehu na strechách domov, hotelov a chát  tomu nasvedčovali. A sneh na zjazdovkách – jedna báseň.

20160318_111842Smerom tam, sme to skúšali južnou trasou cez Villach a Lienz, aby sme sa vyhli sobotňajším kolónam v okolí Rosenheimu. Tam sa križujú diaľnice z Nemecka, Rakúska a Talianska. Ako väčšinou sa ukázalo, že skratka je najdlhšia cesta do cieľa. Nevadí, deti to s pomocou rozprávkového dopingu prežili a my za pomoci kávy tiež.

Farební škôlkari

Bývali sme asi 30m na lyžiach od modrej zjazdovky Azzura. Takže ráno všetkých štyroch nasúkať do 20 vrstiev, deti do kukiel a prilieb, a zjazdom dýchajúc zhlboka konečne k stanici lanovky. Och, dobre, že sme sa sem dovalili…

Na kopci to vyzerá ako na zjazde miestnych škôlok. Napočítala som ich aspoň päť. Áno, škôlok, nie škôl. Priemerný vek detí tam bol od 5 do 6 rokov. Talianske deti sa hmýrili vo vestách všetkých farieb – modrá, zelená, žltá, s nápismi, bez nápisov a aj so žltými ušami na prilbách. Pri každom pohľade na detskú zjazdovku naďabíte pohľadom aspoň na dva vlaky lyžiarikov disciplinovane jazdiacimi za opáleným šmrncovným talianským inštruktorom 😉 Hej, hej, nemala by som to písať…DSCF3575

Celá hlavná detská zjazdovka je lemovaná skibarmi a reštauráciami. Kým nás sedačka vyváža hore svahom, približne každých 50 metrov mením s deťmi rytmus nadskakovania, podľa hudby, ktorá hrá z toho, ktorého skibaru.DSCF3634

Vlekári a služby

Starostlivosť vlekárov o deti je naozaj neuveriteľná. Pri nástupišti aj výstupišti sedačiek aj vlekov stoja vždy dvaja, áno zas tí šmrncovní opálení Taliani so zrkadlovkami na očiach, a vysádzajú deti na aj zo sedačiek.  Dokonca stoja aj pri výstupnej stanici vleku a pomáhajú deťom zosadnúť z kotvy. Ťahajú ich za rúčky už od turniketu.

Family park s celodenným programom, posuvnými pásmi, animátormi a vypchatým tancujúcim “asi medveďom” je samozrejmosťou a v cene. Teda vlastne zadarmo, lebo deti majú skipasy free.

DSCF3578                           DSCF3610

Ak ide jeden dospelý s dvoma deťmi sám, vždy sa nájde dobrovoľník, ktorý si jedno dieťa vezme na sedačku. Takto fungujú aj lyžiarske školy. Inštruktor na cestu pribalí jednému dospelému vždy jedno dieťa.

Úprimne, toto som na Slovensku fakt nezažila. Nechcem krivdiť, možno som nebola v tých správnych detských strediskách. S deťmi sme ich na Slovensku prešli zatiaľ asi 10. V jednom sme dokonca dostali vlekárom vynadané, že sa 3 ročná dcéra odmieta posúvať v 20 metrovom rade hore kopcom a že blokujeme ostatných. Skončilo to dosť veľkou hádkou a plačom dcéry aj mňa. No jednoducho som to neuniesla. Asi nie som dosť odolná matka pre spomínaného ochotného pána. Za skipasy pre deti, aj 3 ročné,  si peniaze samozrejme pýtali.

Len pre informáciu, deti do 8 rokov jazdia vo väčšine talianských stredísk zdarma, v sprievode platiaceho dospelého. Dostanú vlastný skipas a chodia cez turnikety hrdo, pretože ich to púšťa ako dospelákov. U nás sa musíme väčšinou “rvať” cez turniket spolu na môj skipas (teda v prípade, ak sú deti zdarma).

Školáci

Na ďalších modrých a červených zjazdovkách premávajú lyžiarske vlaky školákov – dospelých. Deti sa nestíhajú čudovať, že vážne nie všetci dospelí vedia lyžovať. Klobúk dole pred 50 ročným pánom, ktorého pozorujem ako v pluhu nasleduje inštruktora. Jednoducho, je to šport pre všetkých.

Na vrchole Monte Vigo 2179 m n. m. míňame aj skupinu Men in black. Chlapi trénujú zjazd čierneho Grizzlyho, nová zjazdovka tejto sezóny.  70% padák stojí za to. Nenechajte si ho ujsť.

Vo Folgaride a Marilleve sa učia jednoducho všetci. Na svahoch sú lyžiari aj snowboardisti asi aj preto navzájom tolerantnejší.

Perpetuum mobile existuje

Naše dve Zuzulky zožínajú úspech aj od Talianov. Moja mladšia má aj s prilbou na hlave a v lyžiarkach niečo okolo 110 cm, na sedačke jej na sedenie stačí len jedno stebielko zo sedadla. Ja ju celou cestou držím za bundu, aby nevypadla. Má 4 roky a 3 mesiace, ale rázne mi vysvetľuje, že je už veľká lyžiarka, že predsa ona dobre vie, ako sa má voziť. No ako inak, žiak prekonal učiteľa.

Dole svahom obe svištia bez zastavenia, dajú dokonca na šupu 3000m dlhú modrú Azzuru. Nestíham sa čudovať, čo dokážu. Chudák rodič by si myslel, že sa unavia. Ony sa tak tvária iba poobede, lebo vedia, že nakoniec skončíme v bufete, kde majú v automatoch za 1 euro farebné guličky s neidentifikovateľnou hmotou bez vône, ako inak z Číny. A po detskom ihrisku zvládajú prebehovať aj v lyžiarkach. Už netlačia.

DSCF3637

DSCF3581

Po príjazde zo zjazdovky k chate sa nevládzu vyzuť, vyzliecť, pohnúť ani nohou. Ale hodinu vedia skákať s malými Talianmi po závejoch pred chatou a stavať až do zotmenia snehuliaka. Pri chate je pre deti pripravených niekoľko druhov sánok, klzákov a lopát. Po zotmení zase ožijú, a nie a nie ich dostať do postele.

Ponaučenia do života

  1. Deti neunavíte, aj keď sa to na prvý odborný pohľad rodiča môže zdať. Keď sú už detí unavené, vy sa zaručene ledva vlečiete. Keď sa už vlečú deti, nezabúdajte, že ako rodič ich musíte vliecť tiež ;-).
  2. Deti zvládnu čokoľvek. Aj keď naučiť ich lyžovať, je niekedy vážne makačka.
  3. Kvôli tejto mojej snahe, sme na lyžovačku brali všetky IT zariadenia, ktoré máme. Neverili by ste, ale za 3 dni sa nám odpálili takmer všetky. Ako? Kameru dávame reklamovať, harddisk musím dať do záchrany, mobil sme museli rebootovať a myš skonala. Osud ma skúša, či to myslím vážne. Stratili sme kopec fotiek z lyžovačky a verím, že harddisk s fotkami detí od narodenia nejaká šikulka zachráni.
  4. 20160317_200823Ako je skonštruovaná lanovka chápe aj 4-ročné dieťa. Čo už na tom také konštrukčne komplikované môže byť?
  5. Cestou späť sme išli klasickou trasou severom cez Rosenheim. Takmer všetko šlapalo ako hodinky. Áno, 60 km pred Bratislavou, pri Schwechate sme skončili v hodinovej kolóne. Trvalo nám to teda toľko, ako prešpekulovaná južná cesta tam.
  6. Baby pochopili jazykové rozdiely. Teta v miestnom minimarkete sa skoro rozliala od šťastia, keď jej poďakovali Grazie. Buon Giorno a Guten Tag na mýtniciach a pumpách kúzlili úsmevy na tvárach. A ako sa dohovorili s malými Talianmi pri stavaní snehuliaka, je pre mňa záhadou.
  7. A ja som si konečne zase raz dala originál snehové horúce bombardino.DSCF3647
Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre