Existuje zlý sneh?

Ako bolo na lyžovačke? „Nič moc. Nižšie bol natopený sneh. Na niektorých spojniciach sme sa museli popínať.“  Hovorí kamarát, ktorý sa práve vrátil z Dolomitov. Vlastne ani tak moc nelyžuje.
Inde v diskusii vidím stažnosť: „Zaplatili sme si u vás dovolenku a je tu ťažký sneh. Rozhodne nie sme spokojní.“

Áno, prašan je top. No, na rovinu. U nás je to už pomaly len niekoľko dní v roku, kedy sa zjazd na prašane dá zažiť. V Alpách je to častejšie. Lepšie sú na tom skialpinisti, ktorí majú dosť skúseností na to, aby sa vybrali do žľabov a mimo upravených tratí.

Niekedy akoby majú ľudia pocit, že počasie, sneh a príroda sa bude prispôsobovať im. Lebo presne v tretí februárový týždeň idem na dovolenku a vtedy musí byť celý svet pripravený. No ono to tak žiaľ nefunguje. Aj keď sú v tom termíne jarné prázdniny.

Väčšina lyžiarskych stredísk, doma aj v zahraničí, sa už roky snaží budovať umelé zasnežovacie systémy. Bez nich to už ani nejde. U nás spravidla strediská fúkajú čo najviac v decembri a januári, kým sú von mínusové teploty. Najmä tie menšie sa tešia, ak im sneh vydrží aspoň do konca jarných prázdnin.

Ľad, mokrý sneh, ťažký sneh, bubny, zlé upravená trať, veľa ľudí, blato na parkovisku, musím prejsť časť peši, deťom ťahať lyže, slnko nesvieti, je hmla… Zabudla som na niečo?

Ak chcem ísť lyžovať na jar, nepôjdem do strediska v Malých Karpatoch. Ak chcem ísť lyžovať v lete, budem hľadať ľadovce, kde to ide. Ak chcem mať prázdne stredisko, nepôjdem tam cez víkend, sviatky alebo prázdniny. Ak nechcem mať natopený sneh, musím ísť do vyššej nadmorskej výšky a na severné svahy. Ak chcem učiť lyžovať malé deti, nepôjdem do strediska plného červených zjazdoviek. Ak sa chcem vyblázniť s kamarátmi, pôjdem do strediska so snowparkom. Ak ma lyžovanie nebaví, nepôjdem do strediska s 300 km zjazdoviek, ak mi je to na nič.

Alebo si jednoducho poviem, že som šťastná, že som tu. Mrholí, ideme na kávu. V ťažšom snehu sa dobre učí snowboardovanie. Som mokrá, ale nebolí to tak. Na bubnoch môžem s rozumom trénovať. Na ľadovej platni zistím, že hrany by si zaslúžili servis. A snažím sa rezať oblúky do svahu. A ak vyjde počasie, sneh a slnko? To je tá správna predstava…

Na Slovensku máme vyše 100 lyžiarskych stredísk. V Alpách aspoň milión. Určite je z čoho vyberať podľa lyžiarskej úrovne, preferencií, vzdialenosti, možností a aj rozpočtu. A ak ani toto nestačí, tak jediným riešením je asi krytá hala v Dubaji. Tam je sneh presne namiešaný a vždy rovnaký 😉

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre