Drei Zinnen – insiders‘ tip for uncrowded slopes – ÁNO :-)

Letím dole prázdnou, takmer 4,5 kilometrovou, neskutočne upravenou červernou zjazdovkou s prírodným snehom z pod Monte Elmo nad Versciacom a pištím medzi stromami od šťastia. Nikto ma nepočuje, lebo na zjadovke nikto nie je. Som tam sama. Toto je ten pocit, prečo ma to nenormálne baví. Toto je pre mňa tá dokonalá sloboda.

Sme štvrtý deň na svahoch. Spravidla býva kritický na výdrž, bolenie nôh a únavu. Pre mňa tentoraz nie. Deti ostali na apartmáne s tatom. Za predchádzajúce 3 dni toho zvládli až až. Prvý deň lyžovali 6 hodín a večer strávili v bazéne v Candide, druhý deň sme išli vlakom na Kronplatz – celý deň na zjazdovkách a vlakom späť, tretí deň dali polovicu okruhu po Giro della Cime po červených zjazdovkách. Štvrtý deň nechcú vytiahnuť  z apartmánu ani nohu. Chcú pozerať rozprávky. Naberajú silu na ďalší deň v Cortine. Tam už svištia zase od rána do večera. Výdrž majú bez depaty neskutočnú. Majú teraz čerstvo 6 a takmer 8 rokov. V Dolomitoch v zime je staršia 4-krát a mladšia tretí. Majú už za sebou takmer dve desiatky stredísk doma aj v zahraničí. Hlavne, že ich to baví.

Drei Zinnen

Stredisko v Taliansku pár kilometrov za rakúskymi hranicami. Oficiálny názov je v nemčine Drei Zinnen, aj keď je už v Taliansku. Po taliansky Tre Cime, po anglicky Three peaks. Ľudia v týchto oblastiach na pohraničí rozprávajú aj po nemecky aj po taliansky. S nemčinou sme sa stretli pred pár rokmi aj vo Valle Isarcu. Tiež stredisko už v Taliansku, no blízko pri hraniciach s Rakúskom.

Drei Zinnen má názov podľa dominanty Dolomitov. Je to stredisko severovýchodne od Tre Cime – Troch Vrcholov. Ich fotka je naozaj takmer všade. Ak si dáte do Google Dolomity, zaručene vám vyhodí fotky Tre Cime. Už dlho som mala toto stredisko v mierke. Keď sme však toto leto išli na cestu cez Balkán s deťmi a na titulke autoatlasu, ktorý som kúpila bola fotka Tre Cime, bolo to na nasledujúcu sezónu jasné :-). Článok o ceste po Balkáne nájdete tuto >>.

Stredisko Drei Zinnen o sebe na stránke píše, že je „The Three Peaks Dolomites ski resort is an absolute insiders’ tip with uncrowded slopes for all levels of ability“.  A ja doteraz nerozumiem, prečo sme tam išli až teraz. Asi na to musel prísť ten správny čas. A vlastne aj naše deti už museli dôjsť do úrovne červených zjazdoviek. Táto veta o nie „uncrowded“, ale doslovne prázdnych zjazdovkách, naozaj neskutočne udržiavaných každý deň u nás platila na 100%.

Išli sme síce v čase, kedy nie sú nikde jarné prázdniny. No aj tak neverím, že aj v čase najvyššej sezóny sú svahy v tomto stredisku preplnené. Je totiž trošku „mimo“ hlavných stredísk v DolomitiSuperski a nie je prepojené so žiadnym susedným strediskom. Je málo stredísk z tých už takmer tridsiatich v zahraničí, kde by som chcela ísť ešte raz. Zatiaľ by som sa rada vrátila jednoznačne do Drei Zinnen, do Bormia a prejsť Sella Rondu aj s odbočkou na Marmoladu aj deťmi. A kľudne aj zajtra. Berte to však ako moje kritéria, nemusia vyhovovať aj vám.

V Drei Zinnen nájdete jednu z najstrmších zjazdoviek na svete – Holzriese. Má sklon 72%. Percent, nie stupňov. Stupňov je to približne 36°. Niekoľko dní sme o meraní sklonu zjazdoviek diskutovali, až sme našli výborný článok o tejto celej vede tuto >> Holzriese je jedna z tých zjazdoviek, ktorá vytvára dojem neskutočného sklonu. Nájazd na ňu je veľmi mierny, v štýle červenej, ktorá sa za horizontom zrazu začne preklápať. Máte dojem kolmej steny. Stáli sme tam na kraji traja a uvažovali, či to hrany udržia. Ak by ste si chceli skúsiť, ako sa takáto zjazdovka ratrakuje, lebo aj to sa deje každý večer v Drei Zinnen, aj to sa tu dá – všetky informácie nájdete na tejto stránke, a pozrite si video, stojí za to >>

Drei Zinnen je jednoznačne stredisko na vylyžovanie. Je tam mnoho krásnych drevených horských chát, presklenné skibary tam budete hľadať márne. V stredisku sú takmer samé kabíny, tzn. ak je trocha horšie počasie, nebude vám na sedačkách šľahať do tváre sneh a vietor. A keď zistíte, že búdka na predaj lístkov, vyzerá ako letisková hala, tak ste tam správne 🙂

A už len fotky:

A na budúce o Kronplatzi a o Cortine d’Ampezzo.

A koľko nás celý tento „špás“ stál, nájdete v tomto článku >>

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre