Chcete lyžovať pod kolmými skalnými stenami? Choďte do Cortiny d’Ampezzo

Stáť na lyžiach v Cortine d’Ampezzo bolo mojim snom už dlho. Boli sme tam v lete na motorke a s nemým úžasom sme pozerali na okolitú scenériu Dolomitov. Vtedy nám ani nenapadlo, vyviezť sa v lete hore lanovkou. Strážili sme každú korunu na benzín.

Keď vydržíš, aj to bude! Počkala som si 8,5 roka. Na sneh, lanovku, na lyže. 

To, že Cortina je jedným z najznámejších talianských stredísk sme vtedy netušili. Drží si stále slávu kvôli olympijským hrám v tomto stredisku v roku 1956! Až do dnes sa tam organizujú preteky. V roku 2021 tam bude Svetový pohár v Alpskom lyžovaní. Budeme to mať za rohom. Ak to chcete vidieť, zapíšte si už dnes.

Cortina d’Ampezzo je ale jedno z mála mestečiek, kde som v Alpách bola, ktoré leží akoby v kotli Dolomitov. Sú dookola naozaj všade. A scenérie na zjazdovkách a na vrchole! Jedna báseň. Čím vyššie sa dostanete, tým lepšie. Nečakajte tam najnovšie lanovky, najnovšie skibary, „mažoretky“, najlepšie upravené zjazdovky, najnovšie ratraky a skokanské mostíky. No lyžovať pod kolmými skalnými stenami alebo priamo na nich, nie je len tak a rozhodne nie hocikde! A keď vyjde počasie, och.

Cortina je stredisko, ktoré je na dvoch protiľahlých stranách nad mestom. Nie sú prepojené lyžiarsky, iba skibusom alebo autom. Pešo v lyžiarkach to veľmi neskúšajte, je to celkom ďaleko. My sme si vybrali na náš jednodňový výjazd stranu, kde je viacero modrých a červených zjazdoviek – Tofana (kvôli deťom). Na tej opačnej – Faloria – sú viac červené a čierne zjazdovky. To sme už nestíhali. Cortina je stredisko juhozápadne od Tre Cime – dominanty Dolomitov, ktoré sa s nimi spájajú. Keď pôjdete do Cortiny autom z Drei Zinnen, ako my, tak na jednom jedinom mieste, viete aj z cesty zahliadnuť takto krásne Tre Cime:

Cortina je jednoducho stredisko obrovských kabín zavesených vo vzduchu na lanách, neskutočne krásnych scenérií a lyžovaním pod kolmými stenami. Stretnete sa tam skôr s bufetmi typu rozkladacích stolov, aj keď na vrchole sú chaty krásne útulné. Cortina má rodinný charakter. Nie detskými reštauráciami, ihriskami alebo maskotmi. Je to jednoducho Cortina.

Neviem sa ku Cortine vyjadriť slovami, pohľady z vrholov sú neskutočné! Tak opäť radšej fotky:

A na budúci rok si brúsime zuby na lyžiarsky okruh okolo vrcholov Dolomitov blízko Cortiny –  Super 8 🙂

Cortina bola jedným z 3 stredísk, kde sme boli na našej tohtoročnej jarnej lyžovačke v Alpách. Články o ďalších dvoch strediskách nájdete tu:

Drei Zinnen http://petrakonarska.sk/drei-zinnen-insiders-tip-for-uncrowded-slopes-ano/

Kronplatz http://petrakonarska.sk/kronplatz-stredisko-s-obrim-zvonom/

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre