Bormio – fialový snowboard

Snowboard bol biely, fialová som bola ja.

Keď som bola malá, jedinou možnosťou ako sa šuchnúť po svahu boli lyže, sánky a boby. No a pre odvážlivcov: neriaditeľná plachta z Avie alebo nezastaviteľný raftový čln. Silne neodporúčam.

Nepamätám si presne kedy, ale na svahoch sa začali objavovať priekopníci snowboardingu. Nám všetkým poctivým lyžiarom liezli na nervy. Veď ako inak, keď zošúchali celý svah, sneh poodhadzovali po stranách, zostal po nich len ľad a pri tom sa tvárili veľmi frajersky.

Dlho som na nich zazerala a nevedela pochopiť, čo hľadajú na svahu. Až keď si môj frajer kúpil od kamaráta prvý snowboard, a po večeroch po škole začal na svahu za domami po tme trénovať, povedala som si, že to skúsim. Skúsila, a aj doskúšala. Nevedela som na tom ostať stáť ani 5 sekúnd, nieto sa ešte pohnúť. Uzavrela som to v hlave, že snowboarding nie je pre mňa. Od vtedy mi už  ale “deskári” na svahoch neliezli na nervy. Práve naopak, začala som sa na nich pozerať závistlivo, že im to tak ide.

Môj chrobák v hlave vyšiel von na lyžovačke v Bormiu. Získala som presvedčenie, že teraz je ten správny čas a nikdy to už inak nebude.

Bormio – ranný červený menčester

DSCF4501

DSCF4486

Bormio, naozaj nádherné stredisko v talianskej Lombardii. Cesta tam je trochu zapeklitá a dlhšia.   Keďže v zime nie sú udržiavané všetky horské prechody, práve Livigno, Bormio a Santa Caterina sú strediská, kde si treba trochu nadísť a cestu tam si naplánovať vopred. Naši kamaráti to svojho času podcenili a do Bormia dorazili 8 hodín po nás. Ich cesta sa zvrtla na hľadanie v zime udržiavaného otvoreného horského prechodu. Podrobné informácie o horských prechodoch spomínam aj v Skibooku tu >>.

Bormio je ideálne stredisko pre pokročilejších lyžiarov. Spleť čerstvo vyratrakovaných červených zjazdoviek začína na vrchole Cima Bianca 3012 m n. m. a kľukatí sa až do mestečka Bormio v nadmorskej výške 1225 m n. m. V Bormiu nájdete vleky, sedačky a aj veľkú lanovku na vrchol Bormio 3000. Každý si vie nájsť ten svoj svah – dlhé červené zjazdy, potrénovať kĺby na bubnoch, vyskúšať snowpark a aj freeride zóny. Na kávu a bombardino sa zastavte v Rododendróne, strategicky umiestnenej horskej chate. Je to slnečné miesto pod trasou sedačky.

Ak sa ubytujete v strede svahu v lokalite Ciuk 1632 m n. m. ako my, vajíčka na raňajky budete zaručene variť 15 minúť. Čas po lyžovačke môžete tráviť v saune alebo vo vírivke na terase a pozerať sa pri tom na svetlá mestečka Bormio v doline.

DSCF4415

DSCF4520

Hoci Bormio nie je priamo prepojené s ďalšími strediskami, je možnosť kúpiť si skipas platiaci v oblasti Alta Valtellina. Tento skipas môžete využiť v Bormiu, Livignu a v Santa Caterine.

My sme sa tak vybrali autom do Santa Caterina. Za hrebeňom na vás čaká neskutočné slnečné údolie s modrými zjazdovkami a horskými chatami, ideálnymi na jarné opálenie.

DSCF4638

Snowboard bez teórie

Jeden deň sme si požičali snowboardy. Fakt, že v požičovni so mnou začali skúšať, ktorou nohou vystupujem na lavičku, aby vedeli nastaviť na snowboarde správne viazanie na prednú nohu, ma nijako nezneistil.

Zneistená som ostala hneď, ako som so snowboardom vyliezla na svah. Začať sa učiť snowboardovať na červenej zjazdovke je fakt geniálny nápad. Moja verva ma však držala. Teória sa nekonala a o tom, že na snowboarde je treba mať váhu na prednej nohe ma chlapci nepresvedčili. Veď práve vtedy ma to neskutočne rozbiehalo. A na červenom padáku? Našla som si svojsky šuchtavý spôsob, kyvadlovú techniku. Svah, ktorý som na lyžiach zišla za 10 minút, mi na snowboarde trval asi hodinu.

Následky boli nevábne. Koľkokrát som sa obúchala spredu a zozadu ani netuším. Neviem, koľko hodín mi trvalo, kým som pochopila, že to takto nepôjde. Z následkov som sa liečila ešte niekoľko dní. Na fialový zadok som si nemohla sadnúť a v noci sa dalo spať iba v polohe strelca. A tak som sa ja radšej k lyžiam vrátila.

Po tretie a konečne úspešne

Po návrate z Bormia ma to však neprešlo. Pár mesiacov na to som si kúpila svoj prvý snowboard a prvé topánky. Už s rozumom, nasledujúcu sezónu na lyžovačke vo Vrátnej, som absolvovala iba 2 hodiny s pomocou inštruktora, a od vtedy viem snowboardovať 😉 Do dnes mu ďakujem.

Moje ponaučenia do života:

  • Ak nemáte 3 roky, a chcete sa naučiť snowboardovať alebo lyžovať, stavte na rady skúsenejších. Vypočujte si aj teóriu.
  • Musela som uznať, že v 26 rokoch mám síce silnú vôľu, ale tie fialové modriny a obúchané kolená nestáli za to.
  • Nezdráhajte sa využiť služby lyžiarskych škôl. Najskôr to ale musíte chcieť vy, chcieť sa niečo naučiť.

A tak dnes spokojne na všetky lyžovačky musíme nabaliť nielen štvoro lyží a lyžiarok pre celú rodinu, ešte aj moju bielu snowboardovú výbavu. A vždy si pri tom spomeniem na moju srdcovku – fialové Bormio.

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre