Beskydy na Morave – aj veľké partie si tu nájdu to svoje

Milá úloha zorganizovať lyžiarsku chatu na predĺžený víkend pre našu partiu pripadla tento rok ako inak: mne. Dlho som zvažovala kam ísť, keďže v partii máme deti od 1 do 9 rokov: už lyžujú, polo-lyžujú a aj nelyžujú a to isté platí aj o kamarátoch. Veľká to zodpovednosť!  Slovom 27 ľudí, tož 14 detí a 13 rodičov.

Keď som už mala predstavu o mieste a strediskách, prešla som X máp, nájsť ubytovanie pre 7 rodín s prckami až školákmi je celkom vtipné a stojí to nejaký čas strávený organizovaním, vyhľadávaním a obvolávaním. Podarilo sa v rekordnom čase podľa kritérií a predchádzajúcich skúseností, a tu je výsledok:

Beskydy

Naše kritéria tento rok vyhralo 8 stredísk na Morave. Prečo práve tam? Hľadala som miesto, kde si môžu zalyžovať veľký aj malý, lyžiari aj pololyžiari a nelyžiari si tiež vedia nájsť to svoje. Aby to nebolo extrémne ďaleko, aby to nebolo extrémne drahé, a proste aby to bolo super! Podstatné pre mňa bolo, že každý si bude vedieť nájsť to svoje a ísť s deťmi tam, kde sa na to bude cítiť, že je to to pravé orechové pre danú rodinu.

V okolí ubytovania vo Veľkých Karloviciach sme mali 8 menších aj väčších stredísk: s detskými zónami, strmšími zjazdovkami, pomami, kotvami, sedačkami a aj možnosťou večerného lyžovania. Tušíte správne, so 14 deťmi sa na večerné nepodarilo ísť nikomu 🙂

Stredisko Bílá

Beskydy

Vo všetkých ôsmich strediskách sa dajú kúpiť bodové a viacdenné skipasy platiace pre región Valašsko, ktoré platia v každom z týchto stredísk. Jednodenné skipasy platia iba v danom stredisku.

Viacdenné skipasy sa neoplatí kupovať vtedy, ak budete zjazdovať iba v jednom z menších stredísk v tomto regióne a nebudete mať namierené do väčšieho (príklad: v menšom stredisku Kýčerka stojí jednodenný skipas pre toto stredisko pre dospelého 400 CZK a dvojdenný valašský 850 CZK, vo väčšom stredisku Bíla stojí jednodenný skipas pre toto stredisko pre dospelého 530 CZK a dvojdenný valaššký 850 CZK).

Do regiónu Valašsko patria tieto strediská: Kyčerka, Razula, Machůzky, Jezerné, Karolinka, Kohútka, Bílá a Mezivodí. Pre učenie detí sa z týchto hodí Kyčerka, Kohútka a Bíla. Majú v nich detské zóny, posuvné pásy a kde-tu aj postavičky rozprávkových hrdinov.

My sme strávili predĺžený víkend na Kýčerke a Bílej. Na Kohútku sme sa nedostali, lebo vo štvrtok snežilo o sto šesť a bez všetkých áut so 4×4 alebo s reťazami, sme si hore netrúfli (ak budete chcieť ísť na Kohútku, určite si pribaľte reťaze – cesta je tam veľmi veľmi úzka a s poriadným stúpaním). Netrúfli sme si tam po tom, čo nám pani z ubytovania ochotne zisťovala, či sa hore dá vôbec dostať. Aj keď Kohútka bola našim pôvodným plánom.

Metelica cestou cez Makov na Moravu, kde vám diaľkové svetlá nepomôžu

Pre všetkých, aj pre bežkárov

Termín som zámerne volila v januári, kedy je väčšia pravdepodobnosť snehu aj v nižšie položených strediskách a nie sú žiadne prázdniny – v Česku a ani u nás. A tak aj nájsť ubytovanie pre toľko ľudí mesiac a pol pred odjazdom išlo celkom fajn.

Ranný menčester sme v týchto strediskách nezažili kvôli dvom veciam: jednou je vyteperenie sa s deťmi a celou výbavou ráno do strediska a druhou bol fakt, že snežilo týždeň pred tým a aj cez víkend. Keď vlekári upravili svahy ratrakmi večer, do rána bola na zjazdovkách ďalšia vrstva snehu. Ale tá krajina na okolo – jedna báseň. Po dlhých sychravých dňoch v meste, to bola veľmi milá zmena pre všetkých.

Áno, takto sa na kotve nejazdí

Stredisko Bílá

Kýčerka

Kýčerka – aj cencúle boli

Ak nevyhľadávate práve 150 km zjazdoviek, tak myslím, že v tejto časti Moravy si prídete na svoje. Sú tu strediská väčšie aj menšie, s vlekmi a aj sedačkami, s detskými zónami a aj valašskými reštauráciami s pravou valašskou kyselicí (polievka podobná našej kapustnici).

V okolí Veľkých Karlovíc a aj v Beskydoch je aj mnoho upravených bežkárskych tratí, tak ak máte radi bežkovanie zasneženou krajinou, aj to si tu pri dostatočnej snehovej pokrývke môžete užiť.

Bežkárske trate v okolí Veľkých Karlovíc

Na okolí sú ešte ďalšie strediská ako napríklad Makov, kde už síce valašský skipas neplatí, ale podľa rozhovoru so susedmi od stola v stredisku Bíla, stojí za to 🙂 A vraj je v Beskydoch super aj v lete…

Nám plán a miesto vyšlo na 1 s hviezdičkou. A ďalší je na ceste (plán): tento rok to bude talianske Drei Zinnen – moje 24. zahraničné stredisko. A prečo práve tam? O tom vám napíšem na budúce…

A na tabuli pod strediskom som našla aj lyžiarke maľovánky pre malých lyžiarov:

10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre