Ako na snehové správy?

Časy, keď sme ešte v minulom storočí v sobotu ráno o siedmej listovali vo veľkom papierovom telefónnom zozname a hľadali číslo pevnej telefónnej linky lyžiarskeho strediska hodinu cesty medzimestkým autobusom, aby sme zistili, či majú sneh a vleky idú, sú už asi dávno preč…

Sneží, nesneží a ty si na lyžiarskom zájazde

Býva už dobrým zvykom, že sa počas zimy v predpovedi počasia po hlavných správach dozvedáme snehové podmienky vybraných slovenských stredísk. Spravidla tých najznámejších a najväčších. Veď tých vyše 100 slovenských stredísk tam do tých pár sekúnd nemôžu napchať. A možno že vás do akcie nakopne premietanie kamier zo svahov v relácii “Živá panoráma” na Dvojke…

Väčšina stredísk aktualizuje informácie o aktuálnych snehových podmienkach aj na svojich webových stránkach, no môžete si ráno zavolať do tých menších a aj do tých väčších, prečo nie? Niet nad osobnú komunikáciu 🙂

Aby to bolo na jednej kope

Ak by ste to chceli mať na jednej kope, napíšem tu pár tipov, na akých stránkach hľadať prehľadné informácie o snehových podmienkach vo viacerých strediskách. Každá z nich má svoje špecifiká, orientuje sa na niektoré oblasti alebo na určitú tému:

Holidayinfo.sk, Holidayinfo.cz – ucelený prehľad snehových podmienok, otvorených zjazdoviek a lanoviek, kontakty na jednolivé strediská u nás doma aj v Česku. Rýchly prehľad aktuálnych snehových podmienok a aj otvorených stredísk.

Bergfex.com – stránka ponúka mnoho informácií o strediskách vo viacerých krajinách vo viacerých jazykových mutáciách, prehľadne zoradených aj s referenciami jednotlivých stredísk, webcamery a mnoho ďalšieho.

Onthesnow.sk/.com – snehové správy z rezortov z celého sveta. Kľudne si choďte zalyžovať do Kanady, USA aj Austrálie. Nie je problém.

Snow-forecast.com – informácie o snehových podmienkach v strediskách z celého sveta. Stačí si len vybrať, ktorý graf vás zaujíma.

Skiresort.info – stránka tiež ponúka mnoho informácií zo stredísk z celého sveta.

J2ski.com – môžete si zalyžovať aj v Južnej Kórei a aj v iných strediskách z celého sveta.

Je mnoho ďalších stránok, kde sa k týmto informáciám dostať. Sú to napríklad aj Skiresorts.com, Snowmagazine.com alebo Ski.com.

V dnešnej dobe šikovných telefónov existujú už aj aplikácie, ktoré vám povedia všetko od snehových správ, prehľady rezortov, pomôžu s nastavením viazania, až po trekovanie lyžiarskych výkonov.  Medzi u nás najznámejšie patria asi iSki.cc, Ski & Snow Report od Onthesnow alebo 3D mapy od Fatmap.com.

Keď som písala Skibook o lyžovačke v Alpách, veľa času som strávila hľadaním ucelených a prehľadných informácií, aby sa v tom dalo raz a navždy vyznať. Aj v tých takmer 38000 kilometrov zjazdoviek v Európe, po ktorých by sa dala oblyžovať takmer celá zemeguľa.

Niekedy sa porovnávaním viacerých zdrojov môžete dostať na štatistickú odchýlku v živom prenose. Ako v predpovedi počasia: na 50% bude pršať alebo aj nie. A potom, potom už len ten telefón 🙂

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre