Ako na cestovanie s malými deťmi? V každom veku trocha inak

„Som skeptik a ľahšie sa mi žije. Ráno, keď vyjde slnko, príjemne ma to prekvapí

Asi tak by som vystihla moje očakávania, keď sa vyberáme na cesty. Naučila som sa byť veľmi flexibilná a riešiť aktuálnu situáciu, ktorá nastane. Skúšala som to aj inak, ale to radšej odporúčať nebudem. Plánovať 😉

S deťmi sme cestovali autom na niekoľko sto kilometrov už pár týždňov po narodení. Cesta, ktorá za normálnych okolností trvala do 4 hodín, nám s bábätkom trvala aj dvakrát toľko. Ak vaše dieťa nie je spavé a nedokáže ho uspať ani jazda autom po diaľnici, jednoducho sa skúste prispôsobiť. Mladšia dcéra zase nedokázala v aute zaspať, pretože ju rušila staršia sestra. Polovicu cesty sme sa snažili v najväčšej tichosti zabaviť jednu a potom druhú, keďže vždy spali na striedačku. Bolo to veselé obdobie.

Sú obdobia u detí, kedy je cestovanie s nimi trochu ťažšie. Vždy sa dá však prispôsobiť, byť flexibilní. Netreba mať žiadne pozitívne alebo negatívne očakávania vopred. Keď ste z cesty vystresovaní, dieťa to cíti, či má 3 mesiace, alebo 6 rokov. Tak nakoniec dopadne aj cesta. Zaručene. Nám to takto fungovalo vždy. Cestu je potrebné naplánovať vopred v závislosti od veku dieťaťa, dopravného prostriedku a cieľovej destinácie.

DSCF1497

Cestujeme v rôznom veku

Deti do 9 mesiacov – nejde ani tak presne o číslo 9, ale približne v tomto veku sú deti už pohyblivejšie. Niektoré už štvornožkujú alebo sa plazia. V tomto období je preto už veľmi pravdepodobné, že dieťa bude mať problém cestovať autom vo vajíčku v poloľahu, ak nepatrí medzi spáčov.

Dlhé cesty s novorodencami do 3 mesiacov sa veľmi neodporúčajú. Novorodenec sa potrebuje adaptovať na domáce prostredie, vyžaduje pokoj, častý spánok, časté kŕmenie a prebaľovanie, je náchylnejší na infekcie. Ak však predsa potrebujete vyraziť, naplánujte si na cestu dostatočne dlhý čas, aby ste išli pokojne a nikde sa neponáhľali. Je možné, že dieťa prespí väčšinu cesty, ale je aj možné, že bude plakať. Ak budete cestovať autom, zatieňte okno pri vajíčku alebo využite striežku, aby priamo na bábätko nesvietilo priame slnko.

Ak je dieťa dojčené, stravu máte vždy so sebou. Ak pije zarábané mlieko, nachystajte si na cestu všetko, čo potrebujete. Tiež v prípade, že už je vo veku, kedy ho musíte prikrmovať (od 5 – 6 mesiacov), vezmite si so sebou potrebné veci. Prevarenú teplú vodu na zarobenie kaší alebo mlieka si môžete vziať so sebou v termoske. Ak máte so sebou hotové jedlo, môžete poprosiť obsluhu na pumpe alebo v motoreste, aby vám ho prihriali.

Deti od 10 mesiacov do 1,5 roka – sú pohyblivejšie, veľmi rady objavujú svet. Majú už problém obsedieť. Majú však stále väčšiu potrebu spánku ako staršie deti. Strava je stále prispôsobená ich veku, preto budete stále musieť počítať s kašičkami, detskými jedlami, prípadne so zarábaným mliekom a všetkými potrebami na prípravu stravy. Zjedia už aj vybranú našu stravu, takže v niektorých prípadoch to bude jednoduchšie. Potrebujú veľa pozornosti a sledovania.

Deti od 1,5 do 3 rokov – majú už stabilný režim. Ak sa však vyberiete na celodennú cestu autom, je celkom možné, že nezaspia poobede, ako to majú vo zvyku doma, pretože nie sú dostatočne vybehané a unavené kvôli sedeniu v sedačke. V takých prípadoch pomáha urobiť pred časom poobedného spánku dlhšiu prestávku na obed s pobytom na ihrisku pri pumpe, aby sa unavili a po nastúpení do auta zaspali. Ak budete cestovať lietadlom, toto asi naplánujete ťažšie. Jednoducho musíte počkať, keď bude na spánok vhodné miesto a čas. Dieťa nakoniec aj tak zaspí. Môže sa však stať, že 5 minút pred pristátím. Nemajte očakávania, buďte flexibilní.

Musíte už počítať s aktivitami na zabavenie, aby dieťa cestu zvládlo. Ak máte neposedné dieťa, dosť veľa času môžete na dovolenke stráviť jeho naháňaním.

My sme tak dcéry (1,5-ročnú a 3-ročnú) dva dni naháňali po prímorskom kempe v okolí karavanu. Každá sa vybrala zásadne opačným smerom. Po dvoch dňoch konečne pochopili, že teraz bývame v tomto dome na kolesách a majú sa držať v okolí. Napísala som o tom aj článok, ktorý nájdete tu >>

DSCF1812

Deti od 3 do 6 rokov – ak ste s dieťaťom kde-tu cestovali v nižšom veku, nebude mať vôbec problém zvládnuť aj dlhšiu cestu. Môžete si pomôcť prehrávačmi na rozprávky, hrami v aute s postavičkami, čítaním knižiek, vymýšľaním príbehov, počítaním červených áut, niečo vám už napadne. Ak dieťa na cestu pripravíte rozprávaním, kam idete a čo vás čaká, už bude vedieť, do čoho ide. Vie, že po ceste ho budú čakať nové zážitky.

Ak sa vyberáte s deťmi prvýkrát na dlhú cestu, je určite fajn, ak si predtým natrénujete zopár kratších ciest. Zistíte tak, na čo sa máte pripraviť a čo ešte zabezpečiť. Vytrénujete seba aj deti.

Spomienky, ktoré potom budete mať a nové obzory, ktoré vám deti ukážu, stoja rozhodne za to 😉

Ak si chcete o cestovaní s malými deťmi prečítať viac, môžete tak urobiť v ebooku o pohodovom cestovaní s malými deťmi, ktorý si môžete stiahnuť na tejto stránke >>

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre