Ako dostať deti hore kopcom v lete

Keď sú deti malé, dostať sa s nimi na Poludňový Grúň v Malej Fatre je „relatívne“ ľahké. Podľa veku to ide v nosiči, na chrbte alebo striedaním s krôčikmi. Týmto spôsobom som rozhýbala aj svaly, o ktorých existencii som nevedela. Aspoň 10-krát si v duchu poviete „na čo to robím?“, a zaručene potrénujete aj fantáziu na všetky možné príbehy, ktoré dolujete v hlave zo svojho detstva.

No, čo keď sú už príliš veľké na nosenie a zároveň ešte nevidia až taký zmysel v chodení po turistických značkách? Nie len tak po lese, ale hore kopcom!

Ako dostať 5 detí hore kopcom, no nie lanovkou

Dostať päť detí od 4 do 7 rokov hore kopcom s 300 metrovým prevýšením môže byť počas predĺženého víkendu celkom sranda. Najmä ak majú deti štyri – päť rokov. Presne vek, kedy sa už nenosia, ale ešte im to tak nešlape. Nebudeme my čakať na vek, kým im to bude šlapať.

Nepôjde s nimi 10 rodičov, aby sa striedali. To by bolo veľmi jednoduché. Ideme traja. Žiadne nosiče neberieme.

Padol nápad o hľadaní kešiek. Cesta bude trvať určite dlhšie, možno ani nevyjdeme na Pajštún od Stupavy, ale možno niečo nájdeme. A keď to nevyjde, tak sa jednoducho vrátime. O nič nejde.

Nápad sa ukázal viac ako dobrý. Geocachingu podľahli aj milióny dospelých po celom svete. Lebo je to celé o hľadaní „pokladov“, čo by deti mohlo celkom chytiť. A možno viac rodičov.

Nad Stupavou sa zhodou okolnosti nachádza zopár ľahko dostupných skrýší, ktoré dokážu nájsť aj deti.

O geocachingu

Mám niekoľko kamarátov,  ktorí sa geocachingu venujú už nejaký ten čas. Geocaching – slovom hľadanie pokladov: kešiek. Celé je to založené na jednoduchom základe. Ak niekto považuje nejaké miesto za zaujímave, ukryje tam „poklad“ a sprístupní návod, ako ho nájsť. Alebo aj zložitejšiu sieť indícií, ktoré vás k nemu dovedú. V tom druhom prípade, to môže byť niekoľko desiatok kilometrov a aj dní, kým sa vám ho podarí ukoristiť. Celé to totiž nie je o pokladoch, ale o ceste a zábave.

Môže to byť krabička, dóza, schránka. Spravidla obsahuje aj logbook, kde sa nálezca môže zapísať. Ak si chcete z krabičky niečo vziať, musíte tam na oplátku niečo nechať. Môžu to byť jednoduché súradnice GPS, alebo zložitá hádanka. Skrýší existuje mnoho druhov. Nemali by sa však umiestňovať napríklad v národných parkoch, mimo turistických chodníkov a podobne.

Nájdete ich v mestách, na turisticky frekventovaných miestach a aj v lesoch. Ak ste v centre mesta, a nemáte GPS súradnice, možno okolo jednej z kešiek prechádzate každý deň. Kešky už nájdete po celom svete a ich hľadanie si skúsilo už niekoľko miliónov ľudí.

Ja na to nie som určite žiadny odborník. Ak o tom chcete vedieť viac, stavte radšej na skúsenejších alebo na vyhľadávače. No aj pre geocachingových greenhornov, je to celkom fajn spôsob, ako spojiť príjemné s užitočným.

Oplatí sa vyraziť aj s malými deťmi

Deti zvládli trasu nad naše očakávanie. Po ceste našli poklady v starom dube, vo farebnom kohútovi a aj v skalnej stene. A tá radosť v očiach, keď sa v krabičke prehrabujú pokladmi v štýle postavičky z kindervajíčka, kľúčenkou a starou mincou, stojí naozaj za to. Sivé kamienky po ceste boli prehlásené za drahokamy.

Na hrade síce fúkal silný vietor a po drevo na oheň sme museli ísť hlboko do doliny. Koná sa obed na ohni – opekačka. Deti medzi tým objavovali podzemné priestory bývalej zásobárne vody. Vyhladované deti zjedia aj to, nad čím doma ohŕňajú nosom. Ďalšie významné plus pre rodiča. 

Ironlady na Pajštúne, ktorú som na Poludňový Grúň niesla v nosiči:

Cesta na vrchol nám trvala dvakrát toľko, ako píšu všetky turistické mapy. Späť sme však išli s vreckami plnými „drahokamov“ a s jedným krásnym povzdychom „Mne sa tu tak páči. Však tu ešte prídeme!“

A vtedy si jeden rodič povie, že vyraziť niekam aj s malými deťmi je paráda 🙂 A aj na kopec za domami.

Petra Konárska
Ukazujem ľudom cestu, ako sa dostať na svahy doma aj v zahraničí s kamarátmi, rodinou a aj s malými deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >> Som autorkou dvoch Skibookov a to: kompletného lyžiarskeho sprievodcu v Alpách Skibook - Lyžovačka v Alpách a sprievodcu lyžovačkou s malými deťmi Skibook - lyžovačka s malými deťmi
Komentáre